Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruplan kurssin vahvistuessa venäläiset suuntaavat jälleen Suomeen

Lehtikuva
Julkaistu 30.12.2016 17:53

MTV UUTISET - STT

Suomessa vierailevien venäläisten matkailijoiden määrän odotetaan kasvavan uudenvuoden tienoilla. Myös ennätysvuosien tasolle on mahdollista yltää lähitulevaisuudessa. 

– Rajan lähellä olevilla alueilla hyödytään tilanteesta eniten, sillä Suomi-matkailusta säästetään edelleen. Varakkaimmille pääkaupunkiseutu ei ole liian kaukana, mutta suurille massoille se on, sanoo Tutkimus- ja Analysointikeskuksen (TAK) toimitusjohtaja Pasi Nurkka. TAK on suomalainen markkinatutkimusyritys, jonka erityisalueita ovat matkailuun ja Venäjään liittyvät tutkimukset. 

TAK:n tekemän kyselyn mukaan venäläisten matkailijoiden määrä kasvaa joulu-tammikuussa vähintään 7 prosentilla, jos venäläiset toteuttavat matkustusaikeensa. 

Optimistisimman arvion mukaan määrä saattaa kasvaa jopa 27 prosenttia vuoden takaisesta, mikäli matkustusaikeet toteutuvat. Selvitys tehtiin marraskuussa. 

– Viimeaikaiset viestit rajoilta ja kauppaliikkeistä viittaavat siihen, että kasvu on varmaan 10 prosentin luokkaa, Nurkka sanoo. 

Valon pilkettä on näkynyt jo aiemmin syksyllä, sillä kolmena viime kuukautena venäläisten matkustusmäärät Suomeen ovat kasvaneet noin 2-4 prosenttia vuoden takaisesta. Alkuvuonna prosentit olivat miinusmerkkisiä. 

Suomi edelleen houkutteleva kohde 

Venäläisten matkustajien määrät ovat olleet viime vuodet laskussa. Ennätysvuonna 2013 venäläiset tekivät Suomeen 5,3 miljoonaa matkaa. Viime vuonna matkat olivat vähentyneet 3,2 miljoonaan. 

Venäläisten matkustaminen Suomeen on voimakkaasti sidoksissa ruplan kurssiin, johon vaikuttaa vahvasti öljyn hinta. Haastatellut arvioivat, että huippuvuoden lukemiin on mahdollista vielä päästä lähitulevaisuudessa. 

Suomalais-Venäläisen kauppakamarin toimitusjohtaja Jaana Rekolainen perustelee arvioitaan sillä, että Venäjälle odotetaan heikkoa talouskasvua ja myös tämän vuoden viimeinen neljännes näyttäisi olevan plusmerkkinen. Öljyn hintaankaan ei ole odotettavissa dramaattisia liikkeitä, ja venäläisten kuluttajien luottamus talouteen on palautumassa. 

– Kun luottamus palautuu, uskalletaan lähteä ulkomaille. Venäläisille turisteille on ollut tyypillistä, että kun rahaa on, sitä käytetään. Talouden taantuma on tuonut uuden piirteen, että rahaa on myös säästetty, Rekolainen sanoo. 

Muut puitteet matkamäärien kasvulle ovat kunnossa, ja Suomen vetovoima on suuri. 

Läheisen sijainnin lisäksi venäläisiä houkuttelevat luonto, rauha ja elämykset. Venäläiset arvostavat Suomessa myös asioita, joita ei venäläisessä yhteiskunnassa vielä ole, kertoo Matkailu- ja Ravintolapalvelut Maran toimitusjohtajan Timo Lappi. 

– Suomessa palvelut toimivat hyvin. Se mitä sovitaan, se pitää. Lisäksi venäläiset luottavat suomalaisten tavaroiden ja palveluiden laadukkuuteen, Lappi sanoo.  

Lisää aiheesta:

"Menetämme vajaan miljoona euroa päivässä" – Etelä-Karjalassa venäläisturistien poissaolo näkyy karulla tavalla Hotellit, kylpylät ja laskettelurinteet ammottavat pian tyhjyyttään – venäläisten matkailijoiden puute kurittaa matkailualaaVenäläisturisteja saapuu pian Suomeen perinteiselle mökkilomalle, matkustajamäärissä on pientä kasvua: "Liikenteessä ruuhkahuippu on vielä tulossa"Pieni seikka paljastaa suomalaisten Tallinnan-matkailun kauhuluvun: Lähes 50 000 matkaa vähemmän kuin aiemmin – “Peiliin katsomisen paikka”Venäläislomalaisten paluuliikenne kiihtyy – huippuvuosien turistimääriin on vielä matkaa, mutta enää itänaapurien Suomen-matkailu ei väheneSuomeen tulee matkailijoita "todella isossa mittakaavassa" – venäläiset palaamassa ykkösiksi
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 14:06
    Verkkokauppa

    Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"

  • 09:18
    Politiikka

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • Eilen12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!

  • 13.12.06:45
    Joulu

    Näin vältät joulusta koituvan talouskrapulan – "Pystyy säästämään kolminumeroisen luvun"

  • 12.12.21:46
    Joulu

    Joulumarkkinat kiinnostavat ympäri Suomen – kaikki myyjät eivät mahdu mukaan