Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin pääministeri lauloi Abbaa MM-juhlissa, iloinen käytös herätti runsaasti närää – "Hän ei edusta vain itseään"

Julkaistu 09.07.2019 10:15
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Ruotsin pääministeri Stefan Löfven oli mukana Ruotsin mitalijuhlissa, kun joukkue saalisti naisten MM-kisoista pronssia. Kaikkia pääministerin käytös ei kuitenkaan miellyttänyt.

Ruotsi nappasi MM-pronssia, kun se kaatoi Englannin 2-1-lukemin. Pääministeri Löfven meni ottelun jälkeen onnittelemaan joukkuetta pukutiloihin ja päätyi itsekin keskelle mitalijuhlia.

– Toivon, että pelaajat tuntevat, että koko Ruotsin kanssa on erittäin ylpeä heistä. He tarjosivat jännitystä ja fantastisia pelejä. He ansaitsivat mitalin, Löfven sanoi ottelun jälkeen Expressenille.

LUE MYÖS: Maailmanmestarin teko aiheutti karmaisevan someraivon: "Epäkunnioittava pellejengi"

Ruotsin Olivia Schough julkaisi mitalijuhlista riemukkaan videon, jossa hän laulaa Abban Lay All Your Love On Me -kappaletta yhdessä Löfvenin kanssa. Kaikkia Ruotsin pääministerin käytös ei kuitenkaan miellyttänyt. Pitkän linjan jääkiekkovalmentaja Leif Boork tylytti Löfvenin toimintaa rajusti.


– Minusta on kelvotonta, että hän menee valtion päämiehenä pelaajien kanssa pukuhuoneeseen. Hän ei edusta vain itseään. Hän edustaa Ruotsia. Joku voi epäillä, että kyse on poliittisesta pelistä, ja että hän haluaa voittaa ääniä ja sympatiapisteitä, Boork tylyttää.

– Oli positiivista, että hänellä oli Ruotsin paita päällä, mutta hänen pitäisi käyttäytyä kuten Ruotsin päämiehen kuuluu. Hänen ei tarvitse tanssia kopissa heidän kanssaan ja olla juhlinnan keskellä. Minusta siinä menee raja, Boork jatkaa.

Myös pääministeri Löfvenin taustatiimi otti kantaa kohutapaukseen.

Boorkin mielipiteet ovat hänen omiaan. Pääministerille oli selvää mennä näyttämään koko maan tuki ja arvostus maajoukkueen fantastisen suorituksen jälkeen ja ottaa osaa mitalitilaisuuteen. MM-pronssi on selvästi huomion arvoinen, Löfvenin tiedottaja Gösta Brunnander toteaa.

Lisää aiheesta:

Suuteli pelaajaa suulle MM-juhlissa – kohupomolta nyt raivokas vastahyökkäys: "Idiootteja"Norjalaisfaneilta törkeää käytöstä kesken Frida Karlssonin haastattelun – "Ei ansaitse tulla juoppolallien pilkkaamaksi"Tämä hetki Leijonien ottelussa nousi somesuosioon – Ruotsin pelaajatkin ihastelivat: "Ostiko hän väärän lipun?"Ruotsalaishyökkääjä joutui "todella alhaisen" someraivon kohteeksi – vaadittiin jopa kansalaisuuden poistamistaMaailmanmestarin teko aiheutti karmaisevan someraivon: "Epäkunnioittava pellejengi"Ruotsin maajoukkue haistatteli rasismille – perheeseen kohdistuneet tappouhkaukset olivat liikaa
Jalkapallon MM 2022JalkapalloUrheiluHuuhkajat

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallon MM 2022
  • 22.11.202322:15
    MM-karsinnat

    Jalkapallon maailmanmestarilta odottamaton lausunto – "Hän ei puhunut asiasta mitään pukuhuoneessa"

  • 22.11.202314:48
    Kommentti

    Kommentti: Näin tylysti Qatarin jalkapallon 2022 MM-kisojen rakentajat unohdettiin

  • 31.10.202311:48
    Jalkapallo

    Kommentti: Lionel Messin palkitseminen oli virhe

  • 26.06.202308:54
    Jalkapallo

    "Suolabeibe" rikkoi hiljaisuuden kohutempauksestaan – nämä kuvat MM-juhlinnassa aiheuttivat vihamyrskyn

  • 23.06.202309:15
    Urheilu

    Marca: Saudi-Arabian MM-kisaunelma romukoppaan – tämä syy johti yllätysratkaisuun