Ruotsia jo pitkään piinannut jengirikollisuuden aalto ei näytä murtuvan. Keskusrikospoliisi seuraa tilanteen kehittymistä tarkkaan ja on huolissaan järjestäytyneen rikollisuuden kovenemisesta myös Suomessa.
Ruotsin rikollisjengien väliset väkivaltaisuudet ovat kiihtyneet niin, että viimeisen kahden viikon aikana ampumisissa on kuollut ihmisiä lähes joka toinen päivä. Viimeisimmät tapaukset sattuivat tiistaina Malmössä ja Örebrossa.
Maan poliisijohto on kutsuttu hätäkokoukseen asian johdosta.
Kutsujana on pääministeri Stefan Löfven, joka on Aftonbladetin mukaan päättänyt puuttua jengirikollisuuteen kovin ottein. Hän tahtookin nyt poliisijohdon mielipiteitä siitä, mitä Ruotsin hallitus voisi asian eteen tehdä. Hän on myös luvannut järjestäytyneen rikollisuuden kitkemiseen lisää resursseja – jopa enemmän kuin on osattu pyytää.
Järjestäytyneen rikollisuuden parissa pitkään työskennellyt keskusrikospoliisin rikostarkastaja Ari Lahtela toivoo, että keskusteluja seurattaisiin tarkkaan myös Suomessa.
– Olen korkeille viranomaisille ja poliitikolle toistellut, että olisi erittäin tärkeää ja toivottavaa katsoa, mitä Ruotsissa tapahtuu, mitä siellä asialle tehdään ja mitkä ne opit ovat.
Kolmen K:n uhka Suomessakin
Lahtelan mukaan järjestäytynyt rikollisuus on kasvanut ja kansainvälistynyt myös Suomessa. Maahan on rantautunut uusia jengejä, ja tällä hetkellä poliisissa pohditaan, toteutuuko ”kolmen K:n” uhkakuvista myös viimeinen, eli rikollisuuden koveneminen.
