Hovi reagoi Ruotsin Idols-finaalissa heitettyyn mauttomaan vitsiin kuninkaallisesta parista.
Ruotsin Idols-laulukilpailun finaalissa prinsessa Madeleine joutui puolisonsa Chris O'Neillin kanssa ikävän pilkan kohteeksi. Toinen ohjelman juontajista, Gina Dirawi vitsaili, että prinsessa teki huonon päätöksen menemällä naimisiin brittiläis-yhdysvaltalaisen miehen kanssa.
– Mielestäni kaikki tekevät huonoja valintoja. Katsokaa vaikka Maddea ja Chrisiä, asiat eivät aina mene niinkuin olisi kuvitellut.
Yleensä hovi ei kommentoi julkisuudessa tapahtuvaa keskustelua. Tällä kertaa hovin lehdistöpäällikko Margareta Thorgren kuitenkin totesi, että hovi kommentoi kun kyseessä ovat ilkeät, väärät tiedot jotka koskevat kuninkaallista perhettä ja heidän omaisiaan.
– On selvää, että hovi on jatkuvasti huomion keskipisteenä. Voin vakuuttaa, että kaikki jotka tuntevat kuningasperheen, tietävät, että kaikki ei aina täsmää. Se on jatkuvasti ongelmallista, Thorgren kommentoi.

