Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin Idols-finaalissa pilkattiin Madeleinea ja Chrisiä – hovilta vastaus ilkeään vitsiin

(c) Pelle T Nilsson/Stella Pictures/All Over Press
Julkaistu 17.10.2017 09:05

MTV VIIHDE

Hovi reagoi Ruotsin Idols-finaalissa heitettyyn mauttomaan vitsiin kuninkaallisesta parista. 

Ruotsin Idols-laulukilpailun finaalissa prinsessa Madeleine joutui puolisonsa Chris O'Neillin kanssa ikävän pilkan kohteeksi. Toinen ohjelman juontajista, Gina Dirawi vitsaili, että prinsessa teki huonon päätöksen menemällä naimisiin brittiläis-yhdysvaltalaisen miehen kanssa. 

– Mielestäni kaikki tekevät huonoja valintoja. Katsokaa vaikka Maddea ja Chrisiä, asiat eivät aina mene niinkuin olisi kuvitellut. 

Yleensä hovi ei kommentoi julkisuudessa tapahtuvaa keskustelua. Tällä kertaa hovin lehdistöpäällikko Margareta Thorgren kuitenkin totesi, että hovi kommentoi kun kyseessä ovat ilkeät, väärät tiedot jotka koskevat kuninkaallista perhettä ja heidän omaisiaan. 

– On selvää, että hovi on jatkuvasti huomion keskipisteenä. Voin vakuuttaa, että kaikki jotka tuntevat kuningasperheen, tietävät, että kaikki ei aina täsmää. Se on jatkuvasti ongelmallista, Thorgren kommentoi. 

Madeleine ja Chris
Prinsessa Madeleinen aviomiestä Chris O'Neilliä on arvosteltu usein tympeän olemuksensa vuoksi.(c) Pelle T Nilsson/Stella Pictures/All Over Press

Thorgrenin mukaan on erittäin valitettavaa, että Madeleinen aviomies on joutunut kovan arvostelun kohteeksi. 

– Se on aina luonnollisesti surullista. Tässä medialla on tietty rooli ja usein nämä ovat vihjeitä, jotka eivät täsmää.

Prinsessa Madeleine odottaa miehensä Chris O'Neillin kanssa pariskunnan kolmatta lasta. Pari on nähty intiimeillä treffeillä Iso-Britanniassa kesän jälkeen, jonka he viettivät Öölannissa. 

Avioparilla on ollut vaikeuksia saada sovitettua elämänsä yhteen ja he ovat myös kamppaileet O'Neilliä koskevien ilkeiden huhupuheiden kanssa.

– Joskus ajattelen, että Chris saa osakseen liian paljon kritiikkiä. Meillä on parina kaikki älyttömän hyvin, Madeleine sanoi

Lähde: Expressen​​​​​​​

Lisää aiheesta:

Prinssi Daniel ottaa kantaa pettämis- ja avierohuhuihin harvinaisessa haastattelussaHerttuatar Camilla antoi harvinaisen haastattelun Voguelle – kertoo suhtautumisestaan ikääntymiseenPrinssi Harryn ja herttuatar Meghanin pelätään vahingoittavan kuninkaallista perhettä: "Erittäin raakaa"Herttuatar Meghanin läheinen ystävä avautuu tuoreen äidin saamasta negatiivisesta huomiosta: "Se ei ole sama henkilö"Prinsessa Madeleine tyrmää huhut suhteensa kriisistä: ”Chris saa osakseen aiheetonta kritiikkiä”Kuvat: Prinsessa Sofian vaikea tie miestenlehtimallista äidiksi
Kuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Kuninkaalliset
  • 10:01
    Prinsessa Victoria

    Prinsessa Victoria häikäisi erityisessä iltapuvussa

  • 7.12.19:02
    Kuningas Charles

    Lavastettu kuva kuningas Charlesista herätti aikoinaan valtaisan kohun

  • 4.12.09:05
    Kuninkaalliset

    Herttuatar Meghanin isä on kiidätetty sairaalaan

  • 2.12.10:51
    Kruunun takaa

    Haaremia pyörittäneestä Thaimaan kohukuninkaasta ei saa sanoa halaistua pahaa sanaa – seurauksena ankara rangaistus

  • 1.12.14:38
    Prinsessa Diana

    Kuningas Charlesin ja prinsessa Dianan hääsamppanja myyntiin – tällaista hintalappua pullolle kaavaillaan