Ruotsalaishiihtäjä Max Novak on joutunut tutkintaan laittoman vedonlyönnin vuoksi, kertoo Expressen.
Novak hiihti viikonloppuna Bruksvallarnan 15 kilometrin perinteisen hiihtotavan kilpailun voittoon. Kisan jälkeisessä haastattelussa Novak lipsautti rikkoneensa sääntöjä lyömällä vetoa kilpailun voittajasta.
– Löin eilen vetoa, että William Poromaa voittaisi kilpailun, joten tämä on hieman harmillista, mutta sen arvoista, Novak sanoi Expressenille kisan jälkeen.
LUE MYÖS: Hurjavireinen Joni Mäki on murskannut muut hiihdon Suomen cupissa – eikä ole edes yllättynyt: "Kyllä tämä aika linjassa on"
Novakin sanat kiirivät nopeasti kisajärjestäjien korviin, jotka ryhtyivät heti toimenpiteisiin aloittamalla tutkinnan Novakin toimista.
– Emme ole nähneet mitään vastaavaa aikaisemmin. Olemme ilmoittaneet asiasta FIS:lle, joten pallo on nyt heillä, tapahtumakoordinaattori ja kisan tuomarina toiminut Ludvig Remb kertoo.
Myös Ruotsin urheiluliitto on ottanut asian tutkintaansa.

