Snookerin maailmanlistan ykkönen, hallitseva maailmanmestari Ronnie O'Sullivan voitti sunnuntaina päättyneen Champion of Champions -kutsuturnauksen finaalissa edellisvuoden ykkösen Judd Trumpin 10–6. O'Sullivanin neljännen CoC-voiton sijaan ottelun jälkeen on puhuttu enemmänkin hänen käytöksestään Trumpin tekemän maksimibreikin jälkeen.
O'Sullivan näytti alkuun marssivan ottelussa helppoon voittoon. Hän teki seitsemään ensimmäiseen erään neljä yli 50 pisteen ja yhden yli sadan pisteen lyöntisarjan.
Erät olivat O'Sullivanille 6–1, kun kahdeksas erä alkoi. Ja vaikka Trump hävisi ottelun, hänen suorituksensa juuri kahdeksannessa erässä on se, mikä sunnuntain finaalista tullaan muistamaan.
Trump teki seitsemännen kerran urallaan maksimibreikin, täydet 147 pistettä. Nyt 12. kerran pelatun Champions of Championsin historiassa maksimibreikki oli tehty ennen tätä vain kerran (Mark Selby 2018).
– Maksimin tekeminen on aina erityinen juttu, ja se on sitä etenkin silloin, kun sen tekee finaalissa, jossa vastassa on Ronnie, Trump sanoi BBC:n mukaan.
Pelitaitojensa ja saavutustensa lisäksi kyseenalaisista tempauksistaan tunnettua O'Sullivania lajihistorian 181. maksimibreikki ei juuri sykähdyttänyt. Snooker-etikettiin kuuluu, että vastustaja antaa maksimin tehneelle pelaajalle tunnustuksen kättelemällä tätä, mutta O'Sullivan ei tehnyt elettäkään Trumpin suorituksen jälkeen vaan ainoastaan istui omassa tuolissaan.
Niin kokenut kuin 46-vuotias O'Sullivan onkin, hän seurasi maksimibreikin rakentumista vastustajan paikalta vasta toisen kerran urallaan. Edellisen kerran hän oli ollut vastaavassa tilanteessa vuonna 1997 vastaan.