F1-kisakuljettajaksi Williamsin riveissä palaava Robert Kubica kertoo, ettei hän tiedä vieläkään, kuka hänen kisainsinöörinsä on tulevana vuonna. Puolalaispilotti puhuu myös avoimesti formula ykkösten pohjamudissa kuluneella kaudella rämpineen Williamsin tilanteesta.
LUE MYÖS: Molemmat jalkansa menettänyt kuskilupaus tähtää uuteen formulasarjaan: "Upea mahdollisuus"
Kubican mukaan kysymys hänen kisainsinööristään oli yksi päällimmäisistä asioista ennen kuin kuljettajasopimus allekirjoitettiin.
– En ole kuitenkaan saanut vielä vastausta. Yritin saada asiaan selvyyden viikonloppuna, jotta voisin työskennellä tuon henkilön kanssa testeissä, koska on jo aika, jolloin on alettava tehdä töitä hyvin. En kuitenkaan tiedä vielä, Kubica kertoi Eleven Sportsille.
Kubica vihjasi, että yksi ongelmista on suuri henkilöstöpoistuma tallista.
– Tämä ei ole helppo jakso, koska monet ihmiset lähtevät. On myös vaikea löytää hyviä työntekijöitä heidän nähdessään, että tiimillä ei ole nopeaa autoa. Useimmilla ihmisillä on intohimoa ja halu työskennellä parhaissa tiimeissä.

