Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riittääkö Jari-Matti Latvalan auktoriteetti, kun alaisena on Sebastien Ogier? – "Eihän minun häntä tarvitse neuvoa"

Lehtikuva
Julkaistu 26.12.2020 09:14

Aki Hietavala

Jari-Matti Latvala ja Sebastien Ogier ajoivat tallikavereina rallin MM-sarjassa kausina 2013–16 Volkwagenin leivissä. 

LUE MYÖS: Teemu Suninen myöntää olevansa tukalassa tilanteessa – "Siinä tapauksessa jäädään laiturille katsomaan"

Neljän kauden aikana saksalaisvalmistaja dominoi WRC-karkeloita ja Sebastien Ogier oli tiimin ykköstähti. Ogier napsi neljä ensimmäistä MM-titteliään juuri Volkswagenilla jättäen jatkuvasti Latvalan varjoonsa.

Ogier oli myös henkisessä pelissä Latvalaa selvästi vahvempi, kun suomalainen tuskaili kausi toisensa jälkeen, mistä puuttuva vauhti ranskalaista vastaan löytyisi.

Ensi vuonna roolit ovat melko erilaiset. Kauden 2019 jälkeen MM-sarjasta työttömäksi jäänyt Latvala nousee Toyotan tallipäälliköksi vuodenvaihteessa. Ogier puolestaan lähtee kauteen 2021 seitsenkertaisena mestarina Latvalan alaisuudessa.

Riittääkö tuurilaisella auktoriteetti pistää tarvittaessa ranskalaistähti kuriin?

– Sanotaan näin, että Ogier on seitsenkertainen maailmanmestari. Eihän minun häntä tarvitse neuvoa. Muutenkin se on Kaitsun (urheilutoimenjohtaja Kaj Lindström) heiniä. Hän hoitaa operatiivisen sporttipuolen, Latvala nauraa MTV Urheilulle.

– Näen oman roolini niin, että olen enemmänkin tukena. Jos joku haluaa tulla jotain kysymään, niin yritän auttaa vuosien saatossa hankitun kokemukseni nojalla. En mä yritä missään nimessä tyrkyttää omia ajatuksia. He ovat kaikki niin kovia ammattilaisia.

Ogierin lisäksi Toyotan tallissa ensi kaudella ajavat tämän vuoden tavoin Kalle Rovanperä sekä mestaruuden kalkkiviivoilla Ogierille menettänyt Elfyn Evans. Lisäksi täyden kauden ajaa myös japanilainen Takamoto Katsuta.

– Jos joku nuoremmista tai vähemmän kokemusta omaavista kuskeista, kuten Katsuta tai Kalle, haluavat minun ajatuksia kuunnella, olen valmis auttamaan, mutta en missään tapauksessa tyrkytä, Latvala toteaa.

"Ensimmäinen kisa voi olla aika erilainen"

Uusi MM-kausi starttaa jo vajaan kuukauden kuluttua Monte Carlon osakilpailulla. Kulunutta vuotta lukuun ottamatta Latvala on viimeiset puolitoista vuosikymmentä valmistautunut tähän aikaan kovaa vauhtia MM-kauden alkuun.

Tammikuun lopussa Latvala matkustaa jälleen Monte Carlon ralliin, mutta täysin erilaisessa tehtävässä.

– Kyllä se ensimmäinen kisa voi olla aika erilainen. Normaalisti on tottunut aamulla lyömään ajopukua päälle. Tilanne on nyt vähän uusi. Kun nyt menee huoltoparkkiin, sieltä ei minnekään lähdetä. Uskon, että siihen kuitenkin tottuu nopeasti, Latvala summaa.

Ruotsin MM-rallin peruutuksen myötä spekulaatioissa on arveltu perinteikkään Tunturirallin nousevan talviralliksi WRC-kalenteriin.

Mahdollinen arktinen MM-ralli olisi ohjelmassa helmikuun lopussa, jota ennen kuitenkin ajettaisiin Rovaniemen seudulla tammikuun puolivälissä myös SM-ralli.

Latvala tunnustaa, että mahdollisen WRC-Tunturin väliin jääminen kuskin ominaisuudessa kirpaisee.

– Kyllähän se voi harmittaa, jos kisa toteutuu. Mun on varmaan pakko mennä ensiksi ajamaan SM-rallina se pois alta. Jos se sitten MM-rallina ajetaan, ei harmita enää niin paljon, Latvala naureskelee.

Lisää aiheesta:

Toyota-tähdet ajautuivat poikkeukselliseen tilanteeseen – Latvalalla ja Kankkusella tärkeä tehtävä: "Nyrkkiä pöytään"MM-rallitähden aikeista erimielisyyttä – suomalaisasiantuntijalta huima Toyota-näkemys: "Pajari on lahjakkaampi"Kalle Rovanperä sai Sébastien Ogierin hermostumaan – Jari-Matti Latvala kertoo poikkeuksellisesta tilanteesta: "Oli vähän vaikea hallinnoida"Toyotan ylivoimaa uhkaa kaksi epävarmuustekijää – Kalle Rovanperä kohtaa uuden haasteen: "Joutuu oikeasti olemaan hereillä"Tallipaikkaa etsivä Esapekka Lappi myöntää soitelleensa Jari-Matti Latvalan kanssa – "Jännittää se itseäkin"Tommi Mäkinen ei laske liikaa odotuksia Kalle Rovanperän niskaan, täysin uusi kuskitrio tuo mukanaan myös kysymysmerkkejä – "Se on osaltaan haastavaa"
RalliJari-Matti LatvalaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • Eilen10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • Eilen08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • pe19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • pe12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"