Toyotan mestaruusputki rallin MM-sarjassa on jo viiden vuoden mittainen. Kahdella viime kaudella talli vei Sébastien Ogierin ja Kalle Rovanperän johdolla nimiinsä niin kuljettajien kuin valmistajien MM-tittelit, mutta pian alkavalla kaudella tuplamestaruus on kovemman työn takana kuin kahdella edellisellä.
Toyota petasi edelliset merkkimestaruutensa heti kevätkaudella.
Vuonna 2021 Hyundai taipui 58 pisteen erolla, kun ero oli kauden avauspuoliskon jälkeen 59 pistettä. Vuoden 2022 avauspuolikkaalla Toyota nykäisi 62 pisteen karkumatkan, ja kauden päätteeksi eroa oli 70 pistettä.
LUE MYÖS: Asiantuntijalta valitettava ennustus Ott Tänakista – suomalaisittain luvassa on todellista nannaa: "Kyllä hän lyö"
Hyundain piristymistä viime syksyn mittaan on syystäkin kehuttu, mutta myös Toyotalla saattoi olla siinä näppinsä pelissä.
– Kehitystyötä ei varmasti viety enää loppukaudella niin paljon eteenpäin. Mutta silti on jotenkin sellainen fiilis, että vähän kiire siellä tulee, siis Toyotalla Hyundaihin verrattuna, C Moren asiantuntija Jari Ketomaa sanoo.
"Kalle ei paineita osaa ottaa"
Toyotan iskukyky lepää tutuilla hartioilla. Rovanperä on kuljettajien MM-sarjassa selkeä ykkössuosikki mestariksi.

