Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riita eduskunnan tuolileikistä ei ratkennut ryhmäjohtajien kokouksessa – Antti Lindtman: "Kävimme ihan hyvähenkisen keskustelun"

Lehtikuva
Julkaistu 07.05.2019 12:48(Päivitetty 07.05.2019 13:02)
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Puolueiden kannat eduskuntaan ehdotetun uuden istumajärjestyksen suhteen ovat pysyneet samoina. Yksimielisyys on kuitenkin siitä, että jokaiselle puolueelle tulisi paikasta riippumatta taata tasapuolinen medianäkyvyys.

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman kertoi asiasta tiedotustilaisuudessa.

– Ryhmien kannat ovat suurin piirtein ennallaan. Asia on puhemiesneuvoston ratkaistavana tänään puhemiesneuvoston kokouksena, Lindtman tiivisti.

Lindtmanin mukaan riippumatta siitä, mihin ratkaisuun istumajärjestyksen suhteen päädytään, puolueet ovat yksimielisiä siitä, että puolueille on taattava tasapuolinen medianäkyvyys riippumatta sijainnista istuntosalissa.

Käytännössä puhemiesneuvosto selvittäisi, miten televisiokamerat voisivat saada nykyistä paremmin kuvaa myös istuntosalin oikealta laidalta.

– Ryhmät yksimielisesti totesivat, että puhemiesneuvosto katsoisi tämän puolen nyt joka tapauksessa kuntoon.

Lindtmanin mukaan ryhmäjohtajien kokouksessa todettiin "aika laajasti", että istumapaikkoja valitsemalla ei pyritä määrittelemään muiden puolueiden paikkoja poliittisella kentällä.

– Kävimme ihan hyvähenkisen keskustelun. Erilaisia näkökohtia tuotiin pöytään, Lindtman kuvaili.

Ville Tavio: "Keskustelu on muuttunut hyvin eriskummalliseksi"

RKP on toivonut eduskunnan istumajärjestystä muutettavaksi päästäkseen pois salin oikealta laidalta.

Puolueiden ryhmäjohtajat ovat esittäneet, että oikealle laidalle siirtyisi perussuomalaiset, joka on aiemmin istunut keskellä salia. Muutosta on perusteltu Euroopan parlamentin ja Pohjoismaiden neuvoston esimerkeillä.

Perussuomalaiset vastustavat esitystä. Yleisesti eduskunnan istumajärjestyksestä on pyritty päättämään yksimielisyydellä.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio kommentoi asiaa tiedotustilaisuudessa Lindtmanin jälkeen.

– Keskustelu on muuttunut hyvin eriskummalliseksi, kun perustelu on ollut, että Euroopan parlamentista otetaan istumajärjestys. Sadan vuoden tradition sijaan siirrytään järjestykseen, jossa näköjään istumajärjestys voidaan aina äänestyttää ja enemmistö voi sen päättää, Tavio kummasteli.

– Hyvin erikoiselta kuulostaa se, että muut puolueet vetosivat siihen, ettei istumajärjestys ole enää poliittinen. Sitä on vähän vaikea ymmärtää, kun  vasemmistopuolueet muun muassa kuitenkin ilmoittivat, että he haluavat jatkossakin olla vasemmalla, Tavio mietti.

Lopullisen esityksen tekee vielä puhemiesneuvosto, ja asiasta äänestetään täysistunnossa iltapäivällä. 

Lisää aiheesta:

SDP sai tahtonsa läpi: Käännytyslaki palaa perustuslakivaliokuntaanEduskunnan istumajärjestys muuttuu – perussuomalaiset joutuivat taipumaan Eduskunnan istumajärjestyksestä päätetään huomenna – perussuomalaiset älähtivät: "Emme ole oikeistolaisin puolue"Eduskunnan istumajärjestys menossa uusiksi? RKP pääsisi pois äärilaidalta – perussuomalaiset vastustaa ainoana puolueenaEduskunnan täysistuntorutiinit käyntiin – SDP ruotii Hussein al-Taeen tapausta, ryhmänjohtajat istumajärjestystäEduskunta pui kansanedustajien istumajärjestystä, RKP haluaa pois äärioikealta – Päivi Räsänen: "Ei tule olemaan läpihuutojuttu"
EduskuntaAntti LindtmanPerussuomalaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eduskunta
  • Eilen17:41
    Orpon hallitus

    Yllättävä hetki eduskunnassa: Orpo kävi kättelemässä oppositiota tukeneen kokoomusedustajan

  • ti17:50
    Krista Kiuru

    Onko Krista Kiuru tullut uniisi? Kansanedustajat vastaavat

  • ti05:56
    Timo Vornanen

    MTV selvitti: Timo Vornanen voi "ratsastaa rahakkaaseen auringonlaskuun", vaikka putoaisi eduskunnasta

  • ma22:37
    Politiikka

    Hallitus ei aiokaan mahdollistaa saukon kiintiömetsästystä – karhun ja ilveksen metsästys edelleen pöydällä

  • ma16:37
    Sote

    "Hölynpölyä", vastaa Krista Kiuru syytöksiin työpaikkakiusaamisesta – syyttää hallitusta kokousten maratonkestosta