Urheilupsykologi Mia Stellberg arvostaa entisen liigajalkapalloilijan Toni Junnilan ulostuloa peliriippuvuudesta. Stellberg pitää tekoa rohkeana, mutta kantaa samalla ammattinsa puolesta surua lahjakkaasta urheilijasta, joka on alisuoriutunut urallaan psyykkisten ongelmien takia.
Peliriippuvuus on urheilupiireissä yhä tabu, vaikka sitä tiedetään esiintyvän kaikkien lajien joukossa.
– Koen, että riippuvuudet ovat urheilussa tabu ylipäätään. Jos taas mennään esimerkiksi e-urheilun puolelle, peliriippuvuutta voi esiintyä myös siellä viihdepelaamisen suurena määränä. Se on hyvin erilaista ja sen tunnistaminen on hyvin haastavaa, Stellberg sanoo MTV Urheilulle.
Stellbergin mukaan tulee muistaa, että urheilijat ovat poikkeuksellisia persoonia.
– He tykkäävät ottaa riskejä, haastaa itseään, hakea enemmän. Pelaamisesta on mahdollisuus saada turvallisuudentunnetta, onnistumisen kokemuksia, riskinottoa ja adrenaliinia. Kaikkea sellaista, mikä koetaan joissakin lajeissa myös urheilijalle hyödyksi.
LUE MYÖS: Pikkuhuuhkajien entinen pelaaja avautuu uraansa tuhonneesta vakavasta peliriippuvuudestaan – "Olin menettää mielenterveyteni"
Stellbergin mukaan myös peliriippuvuudesta paranemisessa oleellista on juurisyiden, kuten mahdollisten perinnöllisten altistajien tunnistaminen.



