Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Mika Niikko tviittasi Ukrainasta hämmennystä herättäen. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ei kannata lainkaan Niikon tviittaamaa ajatusta.
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko tviittasi tänään Ukrainasta ja kansainvälisestä politiikasta.
Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Venäjän presidentti Vladimir Putin tapasivat eilen Moskovassa. Macron kertoi ehdottaneensa Putinille "konkreettisia turvatakuita", mutta korostaneensa valtioiden oikeutta liittyä halutessaan Natoon.
Tältä pohjalta kansanedustaja Niikko tviittasi, että Macronin tai jonkun muun valtiojohtajan pitäisi nyt sanoa julkisuuteen, ettei Ukraina liity Natoon.
Jos näin ei tapahdu, Niikon mukaan "seuraukset ovat karmivat".
Lue myös: Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Mika Niikko tyrmistytti tviitillään – "Jonkun pitäisi sanoa, että Ukraina ei liity Natoon"
Niikko on sittemmin poistanut tviittinsä.
– Nyt pitäisi sitten Macronin tai jonku muun astua julkisuuteen ja sanoa että Ukraina ei liity Natoon. Muutoin neuvottelut ei onnistuneet Venäjän näkökulmasta ja seuraukset on karmivat. Eikö Lännestä löydy yhtä viisasta päämiestä joka Venäjän tuntee? tviitti kuului sanatarkasti.

