Valtionvarainministeri Riikka Purra kertoo lapsuudestaan ja nuoruudestaan Kesäterassi-ohjelmassa. Haastattelu on kuvattu ennen rasismikohua.
Valtionvarainministeri Riikka Purra (ps.) nähdään vieraana Kesäterassi-ohjelmassa tiistaina 1. elokuuta. Jaksossa nähtävä haastattelu on nauhoitettu 7. kesäkuuta, jolloin Purran 15 vuoden takaiset, riikka-nimimerkillä kirjoitetut rasistiset viestit Jussi Halla-ahon blogin vieraskirjassa eivät olleet nousseet esiin julkisuudessa.
Haastattelussa sivutaan sekä Purran yksityiselämää että hänen poliittista uraansa. Ohjelman juontaja Antero Mertaranta kysyy Purralta, millainen hänen lapsuutensa ja nuoruutensa oli.
– Sanoisin tässä kultaisessa keski-iässä, että se oli ihan ok. Mutta toki se oli aika värikäs ja siellä tapahtui ja sattui, Purra sanoo.
Purra kertoo lapsuuteensa ja nuoruuteensa mahtuneen myös traagisia tapahtumia. Hänen äitinsä menehtyi Purran ollessa vasta 12-vuotias.
