Englannin rekkatragedian kuolonuhreista puolet saattaa olla vietnamilaisia. Useat vietnamilaiset perheet pelkäävät omaisiaan olleen rekassa, josta löytyi aiemmin tällä viikolla 39 vainajaa.
Ruumisrekan kuljettaja pyörtyi löydettyään 39 kuollutta kylmäkontista – viranomaisten mukaan uhrit olivat teljettyinä 25 pakkasasteeseen jopa yli 10 tuntia
Britanniassa toimiva vietnamilaisten järjestö VietHome kertoo saaneensa valokuvia lähes 20 ihmisestä, joiden kerrotaan olevan kateissa. Iältään he ovat 15–45-vuotiaita.
Kuolonuhreilla saattoi olla mukanaan väärennetyt kiinalaiset passit, kertoo uutistoimisto AFP.
Poliisi sanoi aluksi, että kaikki kontista keskiviikkona kuolleena löytyneet 39 ihmistä olisivat Kiinan kansalaisia. Sittemmin on tullut ilmi tietoja, joiden perusteella vaikuttaa siltä, että ainakin osa heistä on vietnamilaisia.
Kaksi uutta pidätystä Britannian ruumislöytöön liittyen – miestä ja naista epäillään taposta ja ihmisten salakuljetuksesta
Kaksi vietnamilaista perhettä on tullut julkisuuteen ja kertonut, että he pelkäävät omaistensa olevan kuolonuhrien joukossa. Molemmat perheet ovat kotoisin Vietnamin keskiosissa sijaitsevasta köyhästä Ha Tinhin maakunnasta.
20-vuotiaan vietnamilaismiehen isä kertoi uutistoimisto AFP:lle, että hänen poikansa oli määrä matkustaa Britanniaan Ranskasta, missä tämä oli oleskellut laittomasti viime vuodesta lähtien.
Poika kertoi isälleen, että oli maksanut matkasta 11 000 puntaa (noin 14 500 euroa). Isän mukaan poika toivoi pääsevänsä Britanniassa töihin kynsihoitolaan.