Ravitsemisliikkeiden rajoituksiin tulee tänään voimaan muutoksia osassa maata valtioneuvoston muutettua rajoitteista annettua asetusta. Sosiaali- ja terveysministeriö kertoi asiasta torstaina tiedotteessa.
Lievennyksiä on tiedossa muun muassa Keski-Suomen maakunnassa ja Etelä-Savon sairaanhoitopiirissä, joissa rajoitukset lievenevät perustason rajoituksiin.
Perustason alueilla on ollut kevyemmät rajoitukset kuin pahiten epidemiasta kärsivillä alueilla.
Aiemmin kaksitasoisiin rajoituksiin lisätään nyt myös kolmas rajoitustaso. Uuden välitason myötä ravitsemisliikkeiden anniskelu- ja aukioloaikoja voidaan vapauttaa jokseenkin Satakunnan, Kanta-Hämeen ja Pohjanmaan maakunnissa.
Muilla alueilla rajoitukset säilyvät ennallaan.
Välitason ravintolat auki tunnin aiempaa pidempään
Tästä päivästä lähtien uudelle välitasolle lukeutuvissa Satakunnassa, Kanta-Hämeessä ja Pohjanmaalla ravintolat saavat pitää oviaan auki hieman aiempaa pidempään.
Anniskeluravintoloiden tulee jatkossa sulkea ovensa kello 19 ja muiden ravintoloiden kello 20. Anniskelu päättyy tuntia aiemmin.
Asiakaspaikkojen osalta välitason rajoitukset vastaavat pahimpia epidemia-alueita. Anniskeluravintoloissa saa olla sisätiloissa käytössä kolmasosa asiakaspaikoista, kun taas muissa ravintoloissa paikoista voidaan täyttää puolet.
Pahimmilla koronaepidemia-alueilla anniskelu- ja aukioloajat ovat sen sijaan hieman välitasoa tiukempia, eikä niihin ole tällä erää tiedossa muutoksia. Anniskeluravintolat saavat olla auki iltakuuteen ja ruokaravintolat iltaseitsemään. Alkoholin tarjoilun täytyy loppua ravintoloissa kello 17.