Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ravintolarajoitukset höllenevät liian vähän, etujärjestöjohtaja sadattelee: "Olemme Euroopan kireimpiä maita"

9:14Ravintolarajoituksia lievennetään tunnilla useilla alueilla – tätä mieltä MaRa:n toimitusjohtaja on uusista höllennyksistäRavintolarajoituksia lievennetään tunnilla useilla alueilla – tätä mieltä MaRa:n toimitusjohtaja on uusista höllennyksistä.
Julkaistu 14.09.2021 13:23
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Ravintolarajoitukset höllenevät suuressa osassa maata ylihuomisesta alkaen. MaRan toimitusjohtajan mielestä aukiolot vapautuvat kuitenkin liian vähän.

Hallitus päättää tänään ravintolarajoitusten höllentämisestä. Uusia rajoituksia koskeva asetus on voimassa ensi kuun loppuun asti.

Kokonaan rajoitukset eivät poistu, mutta anniskelu- ja aukioloajat pitenevät tunnilla kiihtymis- ja leviämisalueilla. Kiihtymisvaiheen alueilla ravintolat saavat olla auki kello kahteen asti yöllä. Leviämisalueilla ravintoloiden on suljettava puoliltaöin. Aukiolorajoituksista vapaalla perustasolla ovat jatkossa Keski-Suomi, Lappi ja Pohjois-Karjala.

Valmistaudu Linnan juhliin ja seuraa juhlahumua erikoislähetyksissä

Linnan juhlat 2024 koko tiimi

Klo 17–19 Valmiina Linnan juhliin -erikoislähetys Katri Utulan ja Katja Lintusen juontamana.

Klo 19–22 Juhlatunnelmaa ja mielenkiintoisia vieraita suorana Presidentinlinnasta.

Lähetyksiä voi seurata suorana MTV Uutisten verkkosivuilla ja Katsomossa itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta. 

 

Lue lisää: Miten käy ravintolarajoitusten? Valtioneuvosto ottaa tänään kantaa uusiin kevennysehdotuksiin

Höllennykset liian kevyitä

Matkailu- ja ravintola-alan etujärjestön MaRan puheenjohtaja Timo Lappi pitää tänään esillä olevia höllennyksiä liian kevyinä.

– Rokotukset ovat edenneet erittäin hyvin, ja sairaan- ja tehohoidon kapasiteetti on pysynyt hyvin kurissa. Minkäänlaista ylikuormittumista ei ole ollut. Odotimme uuden hybridistrategian hengen tulevan esiin myös valtioneuvoston päätöksessä, mutta erittäin ankarat rajoitukset jatkuvat varsinkin leviämisvaiheen alueella, Lappi toteaa MTV Uutiset Liven haastattelussa.

Lapin mukaan etenkin yöravintolatoiminta on rajoitusten takia yhä mahdotonta. 

– Anniskeluajat ovat liian lyhyitä, ja asiakaspaikkarajoitukset ovat tiukat. Lisäksi on voimassa niin sanottu tanssimis- ja karaokekielto, eli karaokeravintolat ja yökerhot eivät käytännössä pysty toimimaan ollenkaan. 

Lappi uskoo, että se ”toiminta, jota harjoitettaisiin ravintoloissa”, tapahtuu nyt yksityistiloissa.

– Nuoret juhlivat muualla, mutta hallitus ummistaa silmänsä tältä – niin kuin on ummistanut koko kriisin ajan. 

Ruokaravintoloilla menee jo hyvin

Lappi toteaa, että ruokaravintoloiden tilanne alkaa olla perus- ja kiihtymisvaiheen alueilla muuten hyvä, mutta asiakas- ja istumapaikkarajoitukset harmittavat. 

– Eli puolet asiakaspaikoista saa olla käytössä anniskelupainotteisissa ravintoloissa ja 75 prosenttia ruokaravintoloissa. Sen lisäksi pitää olla vielä istumapaikka pöydän tai muun tason ääressä, eli kyllä kiihtymisvaiheessakin ovat vielä hyvin ankarat vaatimukset. Varsinkin kun vertaa muihin Euroopan maihin. Olemme näillä rajoituksilla Euroopan kireimpiä maita tällä hetkellä.

Lapin mielestä höllennykset ovat kaiken kaikkiaan yhä varsin kosmeettisia.

– Se mikä meitä pöyristytti suorastaan on se, että tämä asetus, joka mahdollistaa näin tiukat rajoitukset, olisi voimassa lokakuun loppuun asti. Tässä on siis vielä puolitoista kuukautta todella vaikeaa aikaa. Hämmästyttää tämä linja.

Lue myös: Kausityöntekijöistä on kova pula pohjoisen matkailukohteissa – suomen kielen taidosta joustetaan jo jopa asiakaspalvelussa

Asiakaspaikkarajoitukset poistettava

MaRan mielestä vähintään asiakaspaikka- ja liikkumisrajoitukset pitäisi poistaa jo nyt kokonaan. Lisäksi ensi kuun alussa muistakin rajoituksista voisi sen mukaan luopua.

– Kysymys on enää siitä, kuinka tehokas meidän rokotusjärjestelmämme on ja ovatko kaikki valmiita ottamaan rokotuksen. Jos kaikki ihmiset eivät halua sitä, ei meidän toimialaamme, yrittäjiä ja työntekijöitä voida enää löysässä hirressä pitää.

Lappi pahoittelee sitäkin, että koronapassia ei ole saatu käyttöön vieläkään.

– Jos se olisi ollut voimassa kesällä, nyt voisimme sen avulla pitää paikkoja auki. Se valmistuu vasta siinä tilanteessa, kun rajoitukset on joka tapauksessa purettava. 

"Hyvin hoidettu kriisi" auttaa matkailua

Lappi myöntää, että Suomi on saanut maailmalla mainetta koronakriisin hyvin hoitaneena maana – ja se taas auttaa matkailualaa eteenpäin.

– Meillä on myös väljää, ei ole paljon turisteja, on luontoa, hyviä palveluita ja kaiken kaikkiaan hyvät mahdollisuudet päästä kyytiin mukaan. Lisäksi ensi talvikaudesta pohjoisessa on saatu lupaavia tietoja, mutta matkustusrajoitukset täytyy sada mahdollisimman nopeasti pois.

– Miksi niitä ylläpidetään, jos suomalaiset on jo kattavasti suojattu rokotuksilta, Lappi kysyy. 

Lue myös: EK:n ekonomisti: "Ihmisille pitäisi saada vihdoin ja viimein sellainen signaali, että alkakaa elää"

Lisää aiheesta:

Ravintolajätiltä ja tapahtuma-alalta ankaraa kritiikkiä koronarajoituksista – "Teidät lomautetaan, hyvää joulua"Kokoontumisrajoitukset poistuvat, hämmennystä herättävät ravintolarajoitukset voivat jäädä: "Tanssija poistettiin poliisiautolla"MaRan toimitusjohtaja jyrähti: Valtion on korvattava kaikki ravintola-alan kiinteät kulut – "Rahaa ei löydy enää mistään muualta" Lapin matkailun hätähuuto: Tilanne paha jo nyt, vuoden päästä aivan hirveä – "Ei kukaan matkusta näillä ehdoilla Suomeen"Analyysi: Ravintolarajoitusten kanssa ollaan raastavan varovaisia – pahimmilla tautialueilla merkittävät höllennykset ovat menossa kesäkuulleRavintola-ala toivoisi suurempia helpotuksia toimintaan – eniten jännitetään, lähtevätkö asiakkaat liikkeelle: "Alkuun ja eteenpäin on pakko päästä"
KoronarajoituksetKoronavirusKoronarokotusMatkailuTalousMarinin hallitusMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa