Työantaja- ja työntekijäpuolen ekonomistit ovat eri linjoilla siitä, miten haitallista Suomen jatkuva velkaantuminen on. Koronanjälkeiseen aikaan heillä on yhteinen toive.
Käynnissä on parhaillaan talousennusteiden superviikko. Pellervon taloustutkimus ja SEB-pankki julkistavat omansa tänään ja muun muassa Suomen Pankki esittelee omansa myöhemmin tällä viikolla.
Talousnäkymät ovat asiantuntijoiden mukaan tällä hetkellä laajasti ottaen valoisat, mutta yksittäisiä ongelmia on.
Elinkeinoelämän keskusliiton pääekonomisti Sami Pakarinen pitää Suomessa isoimpana huolenaiheena väestön ikääntymistä.
– Tänä vuonna yli 75-vuotiaiden määrä kasvaa vauhdilla. Muissa ikäryhmissä ei olekaan kasvua. Tätä ei meillä ymmärretä. Pitäisi katsoa vuoteen 2040 ja tehdä päätöksiä sillä aikahorisontilla. Niin me olisimme paljon paremmassa tilanteessa, Pakarinen totesi MTV:n Uutisaamussa.
Pakarinen pitää esimerkiksi hallituksen viime viikon budjettiriihen toimia asian kuntoon saattamiseksi täysin riittämättöminä.
– Työllisyystoimet ja työllisyyden kehitys ovat aivan avainasemassa julkisen talouden vahvistamisen kannalta.
Ammattiliittojen keskusjärjestön STTK:n ekonomisti Antti Koskela tähdentää sitä, että Suomessa niin talous, teollisuus kuin työllisyyskin kasvavat voimakkaasti ja budjetin alijäämä on laskemassa puoleen.

