Lapualla kadonneen Rasmuksen äiti pelkää poikansa joutuneen rikoksen uhriksi. Äiti ei usko, että vasta 16-vuotias poika olisi ollut omaehtoisesti yli kuukauden kateissa ottamatta minkäänlaista yhteyttä perheeseensä.
16-vuotias Rasmus Takaluoma nähtiin viimeisen kerran Lapualla sijaitsevan ravintolan ulkopuolella lauantaiyönä 12. marraskuuta.
Viimeinen varma havainto pojasta on tehty noin kello yhdeltä yöllä, kun hän lähti kävelemään Lapualla sijaitsevan ravintola Lapuanhovin edustalta. Havaintojen mukaan poika poistui paikalta yksin.
Rasmus oli vain hetkeä aiemmin poistettu ravintolasta, poliisin sanojen mukaan "jonkinlaisen käsikähmän" seurauksena.
Rasmuksen äiti Marika Tuominiemi pelkää poikansa joutuneen rikoksen uhriksi.
– Olen ollut alusta asti sitä mieltä. Ei ole mitään syytä tai asiaa, miksi Rasmus olisi halunnut kadota kuin tuhka tuuleen, äiti kertoo MTV Uutisille.
Äidin mukaan Rasmus ei ole koskaan aikaisemmin ollut kateissa, toisin kuin esimerkiksi erilaisilla nettipalstoilla on väitetty.
Lue myös: Rasmus, 16, jo kuukauden kateissa – Lapuahovin omistaja kertoo, miksi nuorukainen poistettiin ravintolasta katoamisiltana
Äiti ei usko onnettomuuteen
Tuominiemi näki itse poikansa viimeisen kerran ennen tämän katoamista perjantai-iltapäivänä 11. marraskuuta noin kello kolmen aikaan iltapäivällä. Äiti ja poika viestittelivät vielä samana iltana puoli yhdeksän aikaan.
Äitinsä luona asuvan Rasmuksen oli määrä tulla yöllä kotiin. Näin ei kuitenkaan koskaan tapahtunut.
Lapualla kadonneesta teinistä on tullut poliisille jopa 350 vihjettä, mutta ne eivät ole tuoneet ratkaisevaa johtolankaa.
Poliisi ei epäile katoamiseen liittyen rikosta, mutta rikoksen mahdollisuutta ei ole suljettu poiskaan.
