Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rantanen jakoi vastustajalle "krediittiä" alustamastaan maalista – "Vähän haukkasi siinä"

2:39Rantanen antoi"kredittiä"vastustajan tähdelle alustamastaan maalista –"Vähän haukkas siinä"
Julkaistu 17.04.2018 09:56

Tuomas Hämäläinen – Kimmo Romanoff / MTV SPORT

Colorado Avalanchen Mikko Rantanen pelasi NHL-uransa ensimmäisen pudotuspeliottelun joukkueensa kotikaukalossa, ja tyylikkäästi pelasikin. Rantanen nappasi kaksi syöttöpistettä Coloradon 5–3-voitossa Nashville Predatorsia vastaan. Voitto oli Avalanchelle äärimmäisen tärkeä: se kavensi sarjan 1–2:een, kun jatkoon pääsee neljällä kiinnityksellä.

Avalanchen ilta lähti rakentumaan vahvalla startilla, kun se siirtyi jo avauserässä Blake Comeaun, Gabriel Bourquen ja Nathan MacKinnonin osumilla 3–0-johtoon.

LUE MYÖS: Rinne poistui Rantasen esityöstä vaihtoon – Colorado liiti avausvoittoonsa

– Minun mielestäni pelasimme tosi hyvän pelin, hyvän kuusikymppisen. Saimme hyvän alun peliin, kuten olemme saaneet jokaisessa kolmessa pelissä, kun olemme tehneet ekan maalin, Rantanen sanoi MTV Sportille.

Rantasen oma tehoilta käynnistyi toisessa erässä, kun hän alusti Nathan MacKinnonin ampuman 4–0-osuman, minkä jälkeen Nashville vaihtoi maaliin Juuso Saroksen Pekka Rinteen tilalle. Rantanen muisti osumansa syntymisen tarkkasanaisesti, ja jakoi "krediittiä" myös vastustajalle.

– Tiesin, että (Tyson) Barrie heitti ränniin ensin. (Nashville-puolustaja Roman) Josi haukkasi ja sain vähän enemmän tilaa kuin ajattelin. Näin "Landin" (Gabriel Landeskogin) maalilla ja yritin heittää hänelle. Landin veto blokattiin ja reboundista "Kinnon" (Nathan MacKinnon) laittoi sisään. Oli kyllä hyvä, tärkeä maali (video osumasta alla).


LUE MYÖS: Donskoi laittoi klinikan pystyyn! Kuritti Anaheimia upeilla taidonnäytteillä

Osuma antoi Coloradolle pelivaraa, ja Nashvillen kavennukset ottelun lopussa olivat lähinnä kosmetiikkaa. 

– Kyllä se tietysti auttoi, että johdimme 4-0. Kyllähän se auttaa siihen, että vähän rennommin voi pelata eikä tarvitse pelätä jokaista laukausta, mikä menee kohti maalia. Oli hyvä tehokkuus maalinteossa tänään ja oli paikkoja. Täytyy jatkaa samalla lailla kahden päivän päästä, myös Coloradon viimeisen osuman syöttänyt Rantanen tuumi.

Joukkueet kohtavat uudelleen keskiviikon ja torstain välisenä yönä.

– Hyvä kuusikymppinen pitää pelata taas. On tehtävä järkeviä ratkaisuja kiekon kanssa. Emme voi menetellä keskialueella, koska muuten tulee aika nopeasti vastahyökkäyksiä ja he ovat tosi hyviä niissä. Täytyy pysyä poissa boksissa ja saada ylivoima kuntoon. Kyllä minä uskon, että siitä se tulee sitten, Rantanen linjasi.

Millainen komemus NHL-uran ensimmäiset pudotuspelit ovat Rantaselle olleet? Mitä Rantanen kertoo lapsuudestaan? Haastattelu kokonaisuudessaan ylälaidan videolta.

Alla puolestaan Nashvillen Juuse Saroksen ja Miikka Salomäen haastattelut.

2:04Saros toivoo seuraavaan peliin tiukempaa puolustusta -"Pienistä yksityiskohdista se lähtee"

1:36Salomäen Nashville kaatui tahmeaan alkuun –"Meillä oli huono ensimmäinen erä"

Lisää aiheesta:

Anton Lundell säväytti NHL:n avausfinaalissa – murahti isosta osa-alueesta: "Eiköhän kaikki sen tiedä"Eeli Tolvanen antoi NHL-avauksessa komean "statementin" – kehui samaan syssyyn "loistavaa" suomalaistaMitä täällä tapahtuu? Joel Kiviranta sanoitti hirmuvireensä salat MTV UrheilulleMikko Rantanen mehusteli häikäisevää maaliaan: "Ei varmaan Kadri odottanut"Tulikuuma Mikko Rantanen sysättiin sivuun superketjusta – valmentajalta kova veto kesken pelinMikko Rantanen vaatimattomana huimasta suorituksestaan – "Pääsin sen jätkän eteen"
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • 07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa

  • 07:37
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantaselta jäätävä osuma suomalaisten kohtaamisessa

  • 06:56
    Sveitsin Liiga

    Jesse Puljujärvi: Olen ampunut itseäni nilkkaan

  • Eilen21:57
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"