Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Rantabaari-sarjan tähdet kertovat, miten onnistuvat heittäytymään surullisiin itkukohtauksiin: "Lähtee tietty vaihde päälle"

11:26Millaista on näytellä suosikkisarja Rantabaarissa? Johanna Puhakka, Matti Leino ja Sani Aartela kertovat, mitä tuleva Rantabaari-kausi tuo tullessaan
Julkaistu 30.07.2023 17:15
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

C Moren alkuperäissarja Rantabaari jatkuu uusilla 6. kauden jaksoilla. Sarjaa kuvataan kesäisessä Helsingissä kesäkuusta elokuuhun. 

Rantabaari-sarjan 5. tuotantokausi pyörii parhaillaan MTV Subilla, ja samaan aikaan sarjan tähdet ja muu työryhmä purkittavat kovalla tahdilla ohjelman 6. tuotantokautta.

Rantabaaria tähdittävät Johanna Puhakka,  Matti Leino ja Sani Aartela vierailivat sunnuntaina Huomenta Suomi -ohjelmassa kertomassa sarjan tulevasta kaudesta ja sen parissa työskentelemisestä.

Puhakka kuvasi Rantabaari-tuotannon olevan kuin eteenpäin puksuttava juna, jonka tahti on kova ja aikataulut tiukkoja. Hän kuitenkin huomautti, että sarjan parissa työskentelee joukko rautaisia ammattilaisia, jotka ovat tottuneet tekemään töitä hyvinkin tiukalla tahdilla.

– On se haastavaa, mutta siinä on ehkä myös se suola, että tahti on niin kova eikä voi jäädä miettimään, että mitäs nyt, hän sanoi.

Lue myös: MTV:n syksyn ohjelmakattaus julki! Ikisuosikit TTK, Ensitreffit alttarilla ja Maajussille morsian saavat jatkoa – mukana myös uusia yllättäjiä!

– Ja toki, kun on roolihahmo, jota on tehnyt niin paljon ja jonka tuntee niin hyvin, niin tahti tulee myös ehkä helpommin sitä kautta, Leino lisäsi.

Rantabaarissa käsitellään sekä kevyitä aiheita että rankkoja teemoja, ja useat kohtaukset ovat täynnä tunteita, paikoin kyyneleitäkin. Näyttelijäkolmikko kertoi, miten he heittäytyvät tahoillaan surullisiin kohtauksiin. Leinolle keinona toimii parin minuutin rauhoittumishetki. 

– On ihanaa, että tuotannolla on vahva ymmärrys siihen, mitä (surun tai liikutuksen näytteleminen) näyttelijältä vaatii. Helposti saa sanottua, että saanko ihan pienen hetken ja kaikki ymmärtävät sen. Silloin setti rauhoittuu ja ihmiset heittää läpyskää vähän hiljempaa, Leino sanoi.

Aartela puolestaan ammentaa tunteita omista elämänkokemuksistaan.

– Kun alkaa olemaan kilometrejä takana ja tulee kaikenlaista kommellusta elämässä, ikäviäkin asioita ja menetyksiä, niin kyllä se aika helposti sieltä tulee. Silloin lähtee tietty vaihde päälle, eikä mene kauaa, kun mietit pahinta, ja tunteet tulevat aidosti, hän kertoi.

Millaisissa tunnelmissa Puhakan roolihahmo Alissa Nikkinen palaa sarjaan? Miten sää vaikuttaa Rantabaari-kuvauksiin? Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta! 

Löydät aikaisemmat Rantabaarin tuotantokaudet C Moresta.

Lue myös: Lempi leiskuu Rantabaarin uudella kaudella – sarjassa mukana nimekkäitä näyttelijöitä

Artikkelia muokattu 18.8. kello 09.08: Otettu pois viittaukset siitä, että Rantabaarin 6. kausi alkaisi syksyllä. Sarjan uusi julkaisuajankohta ilmoitetaan myöhemmin.

RantabaariJohanna PuhakkaMatti LeinoHuomenta SuomiTV-ohjelmat
Toimittajan kuva
Alexia Tänav
MTV Uutiset

Alexia Tänav työskentelee MTV Uutisissa toimittajana Viihde-osastolla. Tänav on kiinnostunut erityisesti viihdeuutisista ja -ilmiöistä. Tänav ottaa mielellään vastaan juttuvinkkejä.

Instagram: @alexiaannica

Lisää aiheesta:

Inka Ylönen saa kritiikkiä Salkkarit-hahmonsa toiminnasta: "Oli aika ikävää"Salkkareihin paluun tehnyt Johanna Puhakka: "Tuntuu kuin olisi palannut toiseen kotiin"Johanna Puhakka tekee paluun Salkkareihin – näin hän yhdistää työn ja vanhemmuudenYksi tilanne suorassa lähetyksessä pelästytti pahasti sekä Vappu Pimiän että TTK-katsojatSamuel Glassar kertoo taaperoarjesta Johanna Puhakan ja pienten kaksosten kanssaTästä syystä Samuel Glassar ei heti suostunut mukaan Pirunpeli-ohjelmaan – puoliso Johanna Puhakka puhui ympäri

Tuoreimmat aiheesta

Rantabaari
  • 27.09.202512:10
    Samuel Glassar

    Samuel Glassar kertoo taaperoarjesta Johanna Puhakan ja pienten kaksosten kanssa

  • 17.09.202511:01
    Samuel Glassar

    Tästä syystä Samuel Glassar ei heti suostunut mukaan Pirunpeli-ohjelmaan – puoliso Johanna Puhakka puhui ympäri

  • 11.09.202509:46
    Costee

    Rantabaari-tähti Joanna Wallinheimo ja laulaja Costee: Vauva tulossa!

  • 27.05.202514:33
    Salatut elämät

    Rantabaari-tähti Jessica Öystilän syyte hylättiin

  • 25.05.202514:04
    Johanna Puhakka

    Johanna Puhakka hempeilee näyttelijäpuolisonsa kanssa – jakaa vinkkinsä kumppanin valintaan