Rajala lähetyksessä: Näin toimii avoin suhde
Panu Rajala paljasti torstain Studio55.fi-lähetyksessä muun muassa kuinka hän on kokenut avoimen suhteen ja miksi hän ei usko kirjoittavansa kirjaa ex-vaimostaan Katri Helenasta.
Edesmenneestä vaimostaan Elina Ylivakerista kirjoittamassaan Enkeli tulessa -kirjassa Panu Rajala kertoo pariskunnan avoimesta suhteesta. Nyt jälkeenpäin hän toteaa, että se ei välttämättä ollut hänen kohdallaan helppo ratkaisu.
Rajala muisteli Studio55.fi-lähetyksessä, että vapaan suhteen kaltainen idealoginen kuvitelma oli 60−70-lukujen taitteessa vallalla hänen ikäpolvessaan. Tarkoituksena oli, että suhteessa ei oltaisi vanhanaikaisia, mustasukkaisia tai kiinni pitäviä, vaan kumpikin risteilisi tahollaan ja kohtaisi sitten kumppaninsa varmassa suhteessa. Mutta käytännössä se ei aina sujunutkaan niin helposti.
− Kuitenkin ryöpsähtävät esiin sellaiset pidätellyt ja taakse työnnetyt tunteet, ja niin kuin huomasin vasta jälkeenpäin, myöskin mustasukkaisuuden riivaajat. Ihminen ei kuitenkaan kypsy siihen, mitä hän aivoillaan idealistisesti kuvittelee voivansa tehdä, Rajala analysoi lähetyksessä.
Hän pohdiskeli olleensa mahdollisesti se suhteen mustasukkaisempi osapuoli ja huomanneensa myöhemmin avoimen suhteen olleen itsepetosta.
− Ehkä mies itselleen sallii kuitenkin enemmän, vaikka on ajateltu, että mehän olemme nyt yhdessä rohkeita, vapaita ja hulvattomia. Luulen, että Elinakin vasta aivan kuolinvuoteellaan tunnusti, että "Minä aina lossasin, että en välitä, mutta itseasiassa olin koko ajan hirveän mustasukkainen", Rajala paljasti ohjelmassa.
Ei elämäkertaa Katri Helenasta?
Panu Rajala kirjoitti elämäkerran Elinasta omien sanojensa mukaan voimakkaan tunnekiihkon ja tilitystarpeen tuloksena.
− Se oli vähän varomatonta noin yleisesti ajatellen, mutta kirjoitin sen sellaisen tulisen pilven keskellä, jonka tunnelataus oli jatkunut Elinan kuolemasta saakka. En tullut ajatelleeksi, ihan vilpittömästi sanoen, sen vastaanottajia tai tulevaa lukuhetkeä, Rajala totesi lähetyksessä.
Prosessina elämäkerran synty oli kuitenkin samanlainen kuin kaukaisemmasta henkilöstä kirjoittaessakin. Rajala kertoo vasta kirjoitustyönsä aikana käsittäneensä monia asioita ja oppineensa tuntemaan kuollutta vaimoaan syvemmin.
− Jätin vaimon vähän liikaa omine ongelmineen itsekseen painimaan ja sillä tavalla yksin, kun oma työ, menot, kiireet ja intohimot vetivät niin voimakkaasti puoleensa. Olisin mielelläni jälkeenpäin lähestynyt sellaisia kysymyksiä keskustellen, jotka jouduin yksinäisenä monologina kirjoittamaan tähän kirjaan, Rajala sanoi ohjelmassa.
Entisestä vaimostaan, laulaja Katri Helenasta Panu Rajala ei toistaiseksi suunnittele kirjaa. Mies kertoi päivän lähetyksessä, että hän ei halua himmentää laulajatähden loistetta tämän ihailijoiden silmissä − ja näin kuulemma tapahtuisi, jos Rajala toisi ex-vaimostaan esiin liian realistisen kuvauksen.
Klikkaa kuvaa ja katso päivän ohjelmasta, mitä muuta Panu Rajala kertoi rakkauselämästään vuosien varrelta.
Lue myös:
Uusimmat
-
16:10
Ydinräjähteitä koskevan pykälän uudistaminen ei ole ainakaan vielä vireillä ministeriössä
-
16:09
Keskisuomalainen: 23-vuotias mies vangittu Jyväskylässä taposta epäiltynä: Uhrin ruumis löydettiin vasta pari viikkoa teon jälkeen
-
16:08
Kuvaajaa heitettiin tuolilla päähän Ruotsin EM-karsintaottelussa – vakava tilanne taltioitui tv-lähetykseen
-
16:02
Jeremy Renner ensimmäisessä haastattelussa onnettomuuden jälkeen: "Olen menettänyt paljon lihaa ja luuta"
-
15:52
Venäjä ilmoitti uudesta ulkopoliittisesta strategiasta: länsi olemassaolon uhka Venäjälle – MTV seuraa sotaa
-
15:49
Sarjajumboksi jääneen SaiPan seurajohtoon merkittävä muutos
-
15:44
EU-selvitys: Suomalaisilla ongelmia nopeusrajoituksien noudattamisessa
-
15:39
Tässä ovat uudet Selviytyjät Suomi -kilpailijat – mukana muun muassa Sonja Aiello ja Teemu Roivainen
-
15:36
Lukashenka ehdottaa aselepoa Ukrainaan, Venäjältä täystyrmäys – Valko-Venäjä väittää maahan suunniteltavan hyökkäystä
-
15:34
Pelicansin sankarilta ylistäviä sanoja ketjukavereistaan – näin kolmikko täydentää toisiaan
-
15:29
Lautailija hautautui pää edellä lumeen – paikalle osunut laskettelija onnistui kaivamaan miehen esille viime hetkillä
-
15:27
Nykyinen lainsäädäntö kieltää ydinaseiden tuonnin Suomen alueelle – voi vaatia pohdintaa lakimuutosten tarpeesta
-
15:26
KOK:n kohupäätös avasi ensimmäiset portit – venäläiset ja valkovenäläiset mukaan legendaariseen turnaukseen
-
15:24
Kerttu Niskanen voitti SM-kultaa – perheellä tuplajuhlat Inarissa
-
15:21
Linda Lampenius ja Martin-rakas naimisissa jo 15 vuotta – upeat hääkuvat julki
-
15:06
WSJ ehdottaa Venäjän Yhdysvaltain-suurlähettilään ja venäläistoimittajien karkottamista Yhdysvalloista
-
14:54
Junaliikenne poikki Tampereen ja Parkanon välillä sähköratavaurion vuoksi – korjauksen arvioidaan kestävän koko perjantai-illan
-
14:49
Tutkija: Donald Trumpin rikossyyte saattaa rikkoa Yhdysvaltojen poliittista järjestelmää
-
14:45
Poliisi pyytää edelleen havaintoja Turun seudulla kadonneesta 14-vuotiaasta pojasta