Uutuuskirja Ei jälkeäkään kertoo suomalaisten kadonneiden tarinoista. Harvinaisessa haastattelussa Räisäsen pikkusisko Emilia kertoo, millaista ihmistä tamperelaisessa perheessä jäätiin kaipaamaan.
16-vuotiaana Tampereen yössä kadonneen Raisa Räisäsen kohtalo on yksi Suomen rikoshistorian suurimmista mysteereistä.
Kadonneiden suomalaisten tapauksista koostetussa Tiina Saaren ja Maiju Majamaan uutuuskirjassa Ei jälkeäkään ((Into Kustannus 2020) Räisäsen pikkusisko Emilia esittää omat epäilyksensä siskon kohtalosta.
Lue myös: Uusi kirja paljastaa kummallisia tapahtumia Raisa Räisäsen murhatutkinnassa: Vuonna 2008 mystinen "vainajien oikeusasiamies" lähestyi sairaalaa ja kertoi hoitavansa kuolleen Raisan asioita
Poliisi käynnisti lukuisia eri tutkintalinjoja Räisäsen katoamisyön tapahtumista, mutta varmuutta hänen kohtalostaan ei ole vielä tänäkään päivänä.
Emilia kertoo kirjassa suorasanaisesti epätietoisuuden synnyttämästä tuskasta. Hän kärsinyt masennuksesta ja ahdistuksesta siskonsa katoamisen jälkeisinä vuosina.
– Olisi helpompaa tietää, että hänet raiskattiin ja tapettiin. Kun emme tiedä, mielikuvitus laukkaa monia reittejä, hän sanoo.

