Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rikostoimittajat ruoti Riina Mäkisen jutun viime käänteet: ”Tämä kuulostaa täysin uskomattomalta – vähän ufo-tarinalta”

10:21MTV:n rikostoimittajat: Kadonneet nuoret naisetMTV:n Rikostoimittajat arvioi uutta Riina Mäkisen katoamiseen liittyen tullutta vihjettä Uutisaamussa.
Julkaistu 16.11.2022 14:12
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Loviisassa viisi vuotta sitten kadonneen Riina Mäkisen tapaus poiki poikkeuksellisen vihjeen, kun etsijöihin yhteyttä ottanut mies kertoi tavanneensa naisen elossa tänä syksynä. MTV:n Rikostoimittajat arvioi vihjettä Uutisaamussa.

19-vuotias Riina Mäkinen nähtiin virallisesti viimeisen kerran toukokuussa 2017, kun hän liikkui Loviisan alueella erään miehen seurassa.

Naisesta ei ole sen jälkeen tehty yhtään varmaa havaintoa. Poliisi pelkää, että Mäkinen on kuollut, mutta asiaa ei ole tutkittu henkirikoksena.

Nyt viranomaisten tietoon on tullut henkilö, joka väittää tavanneensa Mäkisen Loviisassa sijaitsevassa ruokaravintolassa iltapäivällä tai illalla 3. syyskuuta tänä vuonna.

Miehen mukaan Mäkinen lähestyi häntä itse ja ihmetteli, eikö tämä tunnista häntä. Miehen mukaan he olivat tämän jälkeen jutelleet jonkin aikaa.

Mies myös väitti saaneensa naiselta muistitikun, joka on sittemmin toimitettu poliisille tutkittavaksi.

Lue myös: Mies kertoo tavanneensa Riina Mäkisen elossa kaksi kuukautta sitten – poliisi selvittää vihjettä

Periaatteessa kaikki on mahdollista – periaatteessa

MTV:n Rikostoimittajat arvioi keskiviikkona Uutisaamussa, että vihje kuulostaa epätodennäköiseltä ja erikoiselta.

–  Tämähän kuulostaa täysin uskomattomalta, että (Riina Mäkinen) olisi viisi vuotta pystynyt olemaan Suomessa, puhumattakaan että Loviisan alueella, ilman, että kukaan saisi tietää, että Riina Mäkinen on siellä, rikostoimittaja Pekka Lehtinen pohtii.

Lehtinen kuitenkin muistuttaa, että Mäkisen kohtalosta ei tiedetä varmaksi mitään. Sen takia ei voida täysin poissulkea sitäkään, että nainen olisi elossa – vaikka se olisikin erittäin epätodennäköistä.

– Tässähän ei tutkita henkirikosta. Ainakaan sitä ei ole virallisesti sanottu. Eli periaatteessa kaikki on mahdollista – periaatteessa, Lehtinen kommentoi.

– Mutta kyllä tuo kuulostaa vähän ufo-tarinalta, ja sehän näissä on aina vähän hankalaa, että kyllähän se antaa omaisille ehkä turhaakin toivoa, hän jatkoi.

Jos miehen vihje pitäisi paikkaansa, tarkoittaisi se siis sitä, että Mäkinen on ollut kateissa omasta tahdostaan.

MTV:n rikostoimituksen päällikkö Tiia Palmén pitäisi tilannetta erikoisena, sillä julkisuudessa on kerrottu Mäkisellä olleen läheiset välit omaisiinsa, jotka ovat myös vuosia etsineet nuorta naista tuloksetta.

– Miksi hän haluaisi pysytellä kateissa? Palmén ihmetteli.

Poliisi ei pidä todennäköisenä

Tapauksen tutkinnanjohtaja, rikosylikonstaapeli Jussi Wahe on kommentoinut aiemmin MTV Uutisille, että poliisi ei pidä vihjettä kovinkaan luotettavana.

Myös poliisi vetoaa siihen, että teoria vapaaehtoisesta katoamisesta tuntuu omituiselta.

– Se vaikutti ja kuulosti vähän sellaiselta vihjeeltä, että siinä ei ole todenperää. Jos nyt järjellä miettii, että jos Riina saisi jossain kulkea, miksi hän pitäisi läheisensä ja omaisensa sellaisessa tilassa, että he ajattelevat hänen kuolleen, Wahe kommentoi aiemmin.

Vihjeestä tekee kuitenkin harvinaisen se, että mies on tiettävästi tuntenut Riinan jollain tasolla jo ennen katoamista. 

Poliisi selvittää asiaa ainakin tutkimalla mieheltä saadun USB-muistitikun.

Lue myös: Riina Mäkisen katoamistutkinnassa uusi käänne: Nousiko Riina venäläisen rekan kyytiin? Havaintoja pyydetään katoamisviikolta

Toinen mahdollinen silminnäkijähavainto

Aiemmin tänä vuonna tuli julki myös toinen uusi vihje Mäkisen katoamiseen liittyen.

MTV Uutiset kertoi keväällä, että erään vinkkaajan mukaan Mäkistä muistuttava nuori nainen olisi noussut Kuninkaantien ABC:n sillalta ammattiautoilijan kyytiin katoamisviikolla. Kyse oli kenties venäläisillä rekisterikilvillä varustetusta yhdistelmäajoneuvosta.

Poliisi kommentoi keväällä, että tiedot viittasivat vahvasti siihen, ettei kyseistä havaintoa ollut välttämättä tehty Mäkisen katoamisyönä, vaan kenties paria päivää myöhemmin. Poliisi kuitenkin pyysi asiasta vihjeitä. 

Tutkinnanjohtaja kommentoi viime viikolla, että vihjeitä ei ole tullut. 

Riina Mäkisen tapauksen lisäksi MTV:n Rikostoimittajat pui keskiviikkoaamuna toista, runsaasti julkisuutta saanutta nuoren naisen katoamista, tamperelaisen Raisa Räisäsen tapausta.

Viime viikolla julkisuuteen tuli, että poliisi on epäillyt nuoren koripalloilijatytön henkirikoksesta paloittelusurmaaja Virpi Buttia, joka kuoli viime vuonna.

Koko keskustelun voi katsoa artikkelin yllä olevalta videolta.

Rikostoimittajat kokoontuu MTV:n Uutisaamu-ohjelmassa keskiviikkoaamuisin. Ohjelmaosiossa käydään läpi viikon mielenkiintoisimpia aiheita rikosten ja oikeusjuttujen saralta. Studiossa on vaihtuva joukko MTV:n rikostoimituksen väkeä.

Lue myös: KRP:lle uusi vihje Raisa Räisäsen tapauksesta – ”Liittyy naiskaksikon tutkintalinjaan”

Lisää aiheesta:

Kadonneen Minna Suomisen tappaja on ollut koko ajan poliisin tiedossa – poliisilla kymmenittäin uusia vihjeitäRiina Mäkinen elossa? Poliisi tyrmää: "Järjenvastainen" vihje – mystistä USB-tikkua ei koskaan toimitettu poliisilleMies kertoo tavanneensa Riina Mäkisen elossa kaksi kuukautta sitten – poliisi selvittää vihjettäAavedata-ryhmä esittää saaneensa yliluonnollisia viestejä Raisa Räisäseltä, Riina Mäkiseltä ja Antti Hanhivaaralta – KRP:n konkaritutkija tuomitsee17-vuotiaana kadonneen Sari Liinaharjan tapausta tutkitaan taas – pääepäilty avautui Ylen podcastissa vuosikymmenten jälkeen: "Otettiin liftarityttö kyytiin"Tehdäänkö tutkinnassa pian läpimurto? Piia Ristikankareen katoamisesta poliisille uusia mielenkiintoisia vihjeitä – "Koetamme ratkoa, pitävätkö huhut paikkansa"
KadonneetUutisaamuRaisa Räisäsen katoaminenPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Kadonneet
  • Eilen21:47
    Siikajoki

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen14:57
    Ilomantsi

    Tämä mies matkusti Ilomantsiin ja katosi viikkoja sitten – oletko nähnyt häntä?

  • Eilen12:43
    Poliisi

    Lauttasaaren kadonnut löytyi

  • ti10:48
    Poliisi

    Näin Konnevedellä suhtauduttiin nuorten katoamiseen – "Menee pienessä kunnassa ihon alle"

  • 26.10.17:08
    Poliisi

    Poliisi etsi kahta nuorta