Poliisi on saanut yli 300 vihjettä 20 vuotta sitten kadonneen Raisa Räisäsen tapauksesta julkaistuaan kuvia autosta, joka mahdollisesti liittyi tapaukseen.
Tapauksen tutkinnanjohtaja Paavo Tuomisen mukaan valtaosa vihjeistä on autoista kiinnostuneiden henkilöiden arvioita siitä, mistä automerkistä ja mallista on kyse.
Mukana on kuitenkin muunkinlaisia havaintoja, muun muassa havaintoja auton liikkeistä.
Lue myös: Ennen julkaisemattomat autokuvat Raisa Räisäsen katoamisillalta saivat aikaan vihjeiden vyöryn – poliisi salamyhkäisenä: "En voi nyt kommentoida tarkemmin"
Tieto auton merkistä ja mallista voi olla tutkinnan kannalta hyvin olennainen tieto, sillä ajoneuvorekistereiden avulla on mahdollista selvittää kyseisenmallisten autojen haltijat tapahtuma-ajankohtana. Tuominen vahvistaa, että tallaisen seikan tarkastaminen onnistuu ”ihan helposti”.
Julkaistuissa valvontakamerakuvissa näkyvät autot ovat todennäköisesti Buick Electra ja Dodge Aspen.
Mies ilmoitti 20 vuoden kuluttua erikoisesta havainnosta – vesistö tullaan tutkimaan
Aamulehti uutisoi eilen tamperelaisen Janne Vitelin havainnoista Räisäsen katoamisillan jälkeiseltä aamulta, kun hän havaitsi poliisin etsimän ajoneuvon kaltaisen auton ulkoiluttaessaan koiraansa. Autoilija käyttäytyi hänen mukaansa erikoisesti, kiihdyttäen muun muassa lujaa Vitelin ohitse.
Lue myös: Aamulehti: Tamperelaismies vaikeni 20 vuotta oudosta kohtaamisesta metsätiellä – käänne Raisa Räisäsen katoamistapauksessa sai hänet nyt kertomaan havaintonsa poliisille
Lehti kertoo poliisin olevan tietoinen vihjeestä ja kuulustelleen miestä. Miehen koirien haukkumalla merkitsemä ranta tullaan myös järven jäädyttyä tutkimaan kaikuluotaimen avustuksella.
