Max Verstappen repesi nauruun tajuttuaan, miksi Kimi Räikkönen oli pettynyt hänen suoritukseensa Abu Dhabin F1-kauden päätöskisassa.
Räikkönen keskeytti jo alkukierroksilla teknisen vian takia, mutta ”onnistui” silti pitämään MM-sarjan kolmospaikkansa, kun Verstappen jäi kisassa kolmanneksi ja Mercedeksen Valtteri Bottas viidenneksi.
MM-loppupisteissä Räikkönen oli vain kaksi pistettä Verstappenia ja neljä Bottasta edellä. Kuskien kesken on ollut vitsailua siitä, että kolmoseksi sijoittuva kuski joutuu menemään kauden päätteeksi järjestettävään Kansainvälisen autoliiton FIA:n palkintogaalaan Pietariin.
– Katselin, että jätkät eivät tee minulle hyvää työtä, Räikkönen nauroi keskeytyksensä jälkeisessä tv-haastattelussa.

