Kimi Räikkösen simulaattorivastaisuus on ehkä helpottanut takavuosista jonkun verran, mutta Alfa Romeon uuden simulaattorin kohdalla joudutaan edelleen jännittämään suomalaisen suhtautumista laitteeseen.
LUE MYÖS: Kimi Räikkönen ”hämmensi” Helsingin kaduilla – iski piikikkään kommentin Suomeen päin
Alfa Romeon tallipäällikkö Frederic Vasseur esittelee sveitsiläisen Blick-lehden sivuilla ylpeänä tiimin uutta simulaattoria, joka odottaa ison näytön edessä käyttäjiään Hinwilin tehtaalla.
– Ensi viikolla on simulaattorimme avajaiset. Se liittyy yksinkertaista tallin kehitykseen. Homma alkaa todella vuoden 2020 alkuneljänneksellä. Projekti käynnistyi vuosi sitten, Vasseur kertoo.
Kun lehden toimittaja heittää ironisesti, että Kimi Räikkönen on varmaan jo pian tulossa ensimmäiselle ajoreissulleen, tallipäällikkö nauraa.

