Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-veteraani Kimi Räikkösestä, 41, ylistävä paljastus: "Hän tekee sen hymy huulillaan!"

xpbimages.com
Julkaistu 06.08.2021 12:15
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Kimi Räikkösen, 41, jatkoa F1-sarjassa on epäilty, mutta Alfa Romeon tallipomon Frederic Vasseurin mukaan se ei ole ainakaan motivaatiosta kiinni.

Räikkönen ajaa F1-sarjassa 19. kauttaan, ja suomalainen on sanonut, että hän on valmis jatkamaan niin kauan, kun kisaaminen tuntuu mielekkäältä.

LUE MYÖS: 13 vuotta kului, mutta yksi asia ei muuttunut – kuvapari Kimi Räikkösestä ja toisesta F1-tähdestä sulattaa sydämiä

F1-konkarin edustama Alfa Romeo ei ole vielä ilmoittanut ensi kauden kuljettajiin – pesti, johon myös Valtteri Bottas on yhdistetty huhuissa – joten myös Räikkösen tulevaisuus on hämärän peitossa.

Suomalaista ei ole aiemmin tunnettu simulaattoriajamisen suurena ystävänä, mutta Alfa Romeolla ei ole ollut valittamista Räikkösen aktiivisuuden suhteen. Päinvastoin.

–  Kimistä on tullut yksi simulaattorityömme kivijaloista. Olemme ottaneet isoja edistysaskelia simulaattorissa viime kuukausina, ja Kimi on ollut avainroolissa. Hän on tehtaalla ennen ja jälkeen joka kisan, ja hänen työntekoaan on ilo seurata. Tämä osoittaa, että hän on edelleen hyvin motivoitunut, tallipomo Frederic Vasseur paljastaa Formule 1 -lehdessä.

– Jos pyydämme Kimiä tulemaan simulaattoriin kello 8, hän tulee paikalle tasan kahdeksalta – ja tekee sen hymy huulillaan! Vasseur nauraa.

LUE MYÖS: ”Miksi vi**ssa…” – Kimi Räikkönen ei voinut ymmärtää tallikaveriensa logiikkaa

Vasseur painottaa, että käynnissä oleva kausi on ratkaiseva Räikkösen ja Antonio Giovinazzin jatkon kannalta.

– Mutta niin on jokainen kausi F1-sarjassa, kaikille kuskeille. Jos ajattelet toisin, työt loppuvat. Tämä on superkilpailullinen ympäristö, mikä jokaisen tulee tiedostaa.

Lähde: formule1.nl

F1Kimi RäikkönenAlfa RomeoMoottoriurheiluUrheilu
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen
MTV Uutiset

Ossi Karvonen työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Karvoseen voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen. Sähköposti: ossi.karvonen@mtv.fi.   

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas sai ytimekkäät neuvot Kimi Räikköseltä – "Kuten tiedätte, hän ei paljoa puhu"Kimi Räikkösen pomo antoi takarajan tallin kuskipäätökselleRäikkösen pomolta vuolas ylistys ikinuorelle suomalaiselle – "Kimi on todellinen johtaja"Alfa Romeo -pomo avasi Kimi Räikkösen onnistuneen tallivaihdoksen taustoja – "Asiat eivät voisi olla paremmin"Kimi Räikkönen luonnosteli itse omat uudistuksensa – Alfa Romeo-pomo ällistyi suomalaistähden oma-aloitteisuudesta: "Se on vaikuttavaa"Kimi Räikkösestä rohkaisevaa puhetta Sauber-pomolta – "Sopii täydellisesti"

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke17:47
    Red Bull

    Sergio Perez paljastaa: Teki Red Bullille jättilaskun – "Se toimi"

  • ti18:54
    Sergio Perez

    Sergio Pereziltä kaunistelematonta tekstiä Red Bull -ajoistaan – "Koko F1:n huonoin työpaikka"

  • ti13:48
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas ajaa Ferrarin F1-autoa Australiassa

  • ma13:50
    Cadillac

    Valtteri Bottakselle tuttu kuski hyppää Cadillacille

  • 1.1.17:19
    Haas

    F1-tiimi uusi logonsa – Toyota ryminällä sisään