Puolitoistavuotias Inna ei luultavimmin selviäisi koronatartunnasta: Äidiltä painava pyyntö kanssaihmisille – "Tässä on kyse paljon suuremmasta asiasta kuin vain jokaisesta itsestään"
Koronavirus vaikuttaa tällä hetkellä kaikkiin. Riskiryhmäläisten elämään virus on tuonut myös pelon. Harvinaisen sairauden vuoksi nuori Inna-tyttö on karanteenissa kotona.
Katso video alta: Näin riskiryhmiin kuuluvan tulee varautua koronavirukseen.
Kati Laamasen puolitoistavuotiaalla tyttärellä on harvinainen sairaus. Tarkemmin ottaen sairaus on Goldenharin syndrooma, jolla tarkoitetaan kasvojen luiden synnynnäistä kehityshäiriötä.
Oireyhtymä tekee Innan ulkonäöstä tavallisesta poikkeavan. Innalta puuttuu esimerkiksi kokonaan toinen korva. Syöminen tytöltä onnistuu nenämahaletkun avulla.
Teksti jatkuu kuvan jälkeen
Karanteeni on paras tapa suojella Innaa koronavirukselta.
– Karanteenin meille määräsi lääkäri. Se alkoi kuukausi sitten ja jatkuu vielä useamman kuukauden. Perheemme ei vieraile missään, eivätkä muut vieraile meillä. Myös esikoinen on otettu pois esikoulusta, Laamanen kertoo.
Laamanen on tyttärensä omaishoitaja, ja hänen miehensä on sairauseläkkeellä.
– Innan intervallijaksot on myös toistaiseksi peruttu. Omaishoidon vapaita ei siis enää ole. Silloin olen pitänyt vapaita ja levännyt. Mutta Innan on parasta olla tässä tilanteessa kotona.
Riskiryhmään kuuluville tilanne on hengenvaarallinen
Välttämättömät menot on perheessä mietitty hyvin tarkkaan. Perheestä vain yksi käy asioilla, ja hygieniaan on kiinnitetty myös erityistä huomiota.
Koronaviruksen aiheuttamiin rajoituksiin ihmiset suhtautuvat eri tavalla. Laamanen on sosiaalisessa mediassa seurannut ihmisten eriäviä mielipiteitä. Hän muistuttaa, etteivä asiat ole niin yksiselitteisiä.
– Riskiryhmissä oleville tämä on hengenvaarallinen tilanne. Tässä on kyse paljon suuremmasta asiasta kuin vain jokaisesta itsestään. Kyse on muiden ihmisten hyvinvoinnista, ja on itsekästä ajatella muuta.
Teksti jatkuu kuvan jälkeen
Jos Laamasen perheeseen iskisi korona, tarkoittaisi se todennäköisesti Innan menehtymistä.
– Innalle ei ole mitään muuta sopivaa hoitoa tarjolla kuin lisähappi. Nikamapoikkeavuukisen takia esimerkiksi intubaatio ei olisi hänelle mahdollinen.
Lisää aiheesta: Vierailukielto pahentaa omaisten huolta muistisairaiden läheisten pärjäämisestä – tässä viisi riipaisevaa tarinaa
Perheenäiti haluaa sanoa kaikille, jotka eivät noudata virallisia ohjeistuksia, että nyt on aika olla epäitsekäs. Hän toteaa, että ohjeistuksia noudattamalla tilanteesta päästään yli mahdollisimman nopeasti ja ilman uusia koronan uhreja.
Katso videolta, miten karanteenissa pärä ja miten pidät huolta itsestäsi kriisin keskellä.
Uusimmat
-
18:55
Venäjä yrittää luikerrella takaisin YK:n ihmisoikeusneuvostoon – BBC:n mukaan venäläiset yrittävät ostaa pienten maiden ääniä viljalla ja aseilla
-
18:44
MTV:n kysely: Eduskunnassa ei lämmetä erikoissairaanhoidon keskittämiselle, vaikka asiantuntijan mukaan on kiire
-
18:39
"Jotain selkärankaa löytyy" – kymmenkunta nuorta on tunnustanut ilkivallan mopomiitissä Seinäjoella
-
18:33
Tältä näyttää tuleva Ensitreffit alttarilla -kausi – Töllötuomarit hämmästyivät: "Traileri paljastaa paljon"
-
18:29
200 vanhusten hoivayksikköä ei täytä lakisääteistä henkilöstömitoitusta: "Tilanne on kestämätön"
-
18:28
Ammattiliittojen protestit alkoivat – EK:n Häkämiehen mukaan työnantajien reagointi ei ole vielä ajankohtaista
-
18:17
Rallin MM-sarja hamuaa isoja liikkeitä – "En epäröi myöntää"
-
18:08
Tere Sammallahdelle miltei 500 euron sakot ylinopeudesta
-
18:02
SM-liigalla omat säännöt törkypuhetapauksissa – näin erotuomarijohtaja perustelee: "Kaikista ankarin juttu"
-
17:33
Megatähden ura ohi – palkintokaapissa suunnaton läjä olympia- ja MM-kultia
-
17:32
Taina pyöräili 6 700 kilometriä Espanjassa – yhtä oikoreittiä ei tule ikävä: "Silloin tuli melkein paniikki"
-
17:31
Ruotsissa taas kaksi räjähdystä, median mukaan kummatkin liittyvät rikollisjärjestöön
-
17:31
Maria Guzenina omisti TTK-tanssinsa muistisairaalle äidilleen – herkistyi kyyneliin suorassa lähetyksessä: "Se on herättänyt hänessä jotain"
-
17:30
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
17:26
MTV Detroitissa: Presidentti Biden liittyy autotehtaiden lakkovartioon – tästä on kyse
-
17:21
Shoigu väittää Ukrainan menettäneen syyskuussa 17 000 sotilasta, sanoo ukrainalaisten joutuvan teurastettaviksi – MTV seuraa sotaa
-
17:15
Varkaat veivät huomattavan määrän kirkollista esineistöä Helsingissä – myös ovia rikottu
-
17:15
F1-unelma toteen! Hurjapäisen suorituksen James Bond -elokuvassa tehnyt Jessica Hawkins toteutti harvinaisen tempun
-
17:08
Suomen seuratuimmalla urheiluseuralla muhkea tavoite – julkkisjoukkue Gilla FC haluaa Veikkausliigaan
-
17:00
Tällainen on Abrams-panssarivaunu, joita Yhdysvallat nyt toimittaa Ukrainalle – "Suurimmat haasteet kaluston huollossa"
-
Lataa lisää