MTV:n teettämän kyselyn mukaan korona-aika on kiristänyt rahanyöriä joka viidennessä suomalaistaloudessa.
Kaikista vastanneista neljätoista prosenttia kertoi tulojensa pienentyneen jonkin verran viimeisen vuoden aikana, kun taas yhdeksällä prosentilla tulot olivat pienentyneet selvästi.
Suurin osa kertoi kuitenkin, ettei tulotasossa ole tapahtunut vuoden aikana muutosta. Kyselyyn vastanneista 55 prosenttia ilmoitti tulojen pysyneen koronapandemiasta huolimatta ennallaan, eikä sukupuolten välillä ilmentynyt merkittäviä eroja.
Kyselytulosten mukaan tulot ovat kasvaneet noin joka viidennellä suomalaisella, mutta hyvin harvalla tulot ovat kasvaneet merkittävästi.

Valtaosa pariskunnista yksimielisiä raha-asioissa
Kaikista kyselyyn vastanneista noin 70 prosenttia kertoi olevansa vakituisessa parisuhteessa.
Naisista 54 prosenttia vastasi puolisonsa tienaavan itseään enemmän ja 27 prosenttia kertoi saavansa kumppaniaan kovempaa palkkaa. 14 prosenttia naisista ilmoitti molempien osapuolten tienaavan yhtä paljon. Miesten antamissa vastauksissa oli havaittavissa pieniä eroja naisiin verrattuna, mutta ne pysyivät melko hyvin kolmen prosentin virhemarginaalin sisällä.
Usean taloustutkimuksen mukaan naiset tekevät noin 80 prosenttia kaikista kuluttajamarkkinan ostopäätöksistä. Vastaajista 61 prosenttia kuitenkin kertoi, ettei rahankäyttö tuota heidän parisuhteessansa ongelmia.
– Avioliitossa ei ole tuloeroja. On mies ja vaimo, yhteiset velat ja yhteinen omaisuus, eräs kyselyyn vastanneista toteaa.
– Se kumpi saa enemmän tuloja ottaa perheen menoja hoitaakseen, jotta kummallekin jää riittävästi käyttövaroja omiin menoihin ja harrasteisiin, kuuluu toinen vastaus.


