Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puljujärven kohtelu nähty ennenkin: Leijonien nuori komeettakin sai NHL:stä erityisehdot

Edmonton lainasi Jesse Puljujärven MM-leirille.
Edmonton lainasi Jesse Puljujärven MM-leirille.imago/IBL/ All Over Press
Julkaistu 20.04.2017 09:00
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI

Edmonton Oilers ilmoitti, että Jesse Puljujärvi lähtee Leijonien MM-leirille, mutta tarpeen tullen NHL-seura voi käskeä hänet takaisin Pohjois-Amerikkaan vaikka kesken kisojen. Vastaava tilanne nähtiin Leijonissa viime vuonna.

Termi, jota Edmonton ilmoituksessaan käytti, ei jättänyt epäselvyyksiä: Puljujärvi lähtee MM-kisoihin "lainalle". Pudotuspeleissä kamppaileva joukkue voi esimerkiksi loukkaantumishuolien takia kutsua Puljujärven NHL-miehistöönsä milloin vain turnauksen aikana.

Kyseessä ei ole mikään tarpeeton voimannäyte Leijonia tai MM-turnausta kohtaa, vaan Puljujärveä saatetaan oikeasti tarvita NHL:ssä. Edmontonilla on kiertänyt pudotuspeleissä mukana kolme ylimääräistä hyökkääjää, joista yksikään ei ole lähtökohdiltaan kärkiketjujen pelaaja. Palkanmaksaja menee maajoukkueen edelle, eikä siinä ole nokan koputtamista.

Aivan sama tilanne oli viime vuonna maalivahti Juuse Saroksella. Nashville Predators tahkosi yhä pudotuspeleissä, mutta seuran maalivahtihierarkiassa kolmantena ollut Saros päästettiin MM-kisoihin, vaikka Nashville olisi halutessaan voinut roikottaa nuorta lupausta joukkueen mukana.

– He voivat tarvittaessa kutsua minut takaisin, ettei sinne tule hätää tai riskiä. Kun lupa saatiin kuntoon, niin sain lähteä, Saros paljasti viime vuonna kesken kisojen.

21-vuotias Saros ei liikaa huolehtinut tilanteestaan, kun hän torjui molemmissa starteissaan nollapelin.

Lisää aiheesta:

Leijonien MM-sankarin tilanne sapettaa Jukka Jalosta: "Kun katselen NHL:ää telkkarista…"Kommentti: Kaapo Kakon tilanne vaatii kovia toimia – nykytie johtaa ongelmiinNäkökulma: Jesse Puljujärven NHL-ura vakavasti uhattuna – onko tuttu ja turvallinen Oulu paras paikka juuri tässä vaiheessa uraa?Toistuuko viime kevään Puljujärvi-tapaus Eeli Tolvasen kohdalla? – "Jos se vain on mahdollista"Juuse Saros sai erityisluvan – voidaan kutsua NHL:ään kesken MM-kisojenJalonen ihailee Bäckströmin sisua – "NHL on näyttänyt julmuutensa"
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • pe08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • to10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • ke17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • ma13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."

  • ma12:25
    Antti Pennanen

    Jesse Puljujärvi Leijoniin – Antti Pennanen sai tähdet kasaan