Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kutsuu häntä vastaan aloitettua virkarikossyytetutkintaa vallankaappaukseksi. Trump kirjoittaa asiasta Twitterissä.
Video: Presidentti Donald Trump halusi ulkovallan sekaantuvan Yhdysvaltojen ensi vuoden presidentinvaaleihin. On spekuloitu, että Ukraina-kohu olisi osa Trumpin vaalikampanjaa.
Trump tviittaa kuulleensa joka päivä lisää ja tulleensa tulokseen, että tällä hetkellä käynnissä ei ole virkarikossyytetutkinta vaan vallankaappausyritys, jonka tarkoituksena on ottaa valta pois muun muassa ihmisiltä, äänioikeudelta ja vapaudelta.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
Trump käytti samankaltaista retoriikkaa viime viikolla Twitterissä julkaisemallaan videolla, jolla hän hyökkäsi voimakkaasti demokraattipuoluetta vastaan.
Yhdysvaltojen edustajainhuone kertoi viime viikolla aloittavansa virkarikossyytetutkinnan Trumpista. Syynä on Trumpin ja Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin heinäkuinen puhelu, jossa Trump pyysi Zelenskyitä tutkimaan demokraattien presidenttiehdokkaaksi eli Trumpin kilpakumppaniksi pyrkivän Joe Bidenin ja tämän pojan Hunter Bidenin toimia.
Lue myös: "On uskomatonta, miten hienosti Trump kontrolloi lehtimiehiä" – Spekuloinnit salaliittoteorioista käyvät kuumina: Onko Ukraina-puhelu sittenkin osa presidentti Trumpin nerokasta vaalikampanjaa?
Trumpia varoiteltu selvittämästä ilmiantajan henkilöllisyyttä
Trump kertoi maanantaina, että Valkoinen talo yrittää saada lisätietoa kohutun Ukraina-puhelun ilmiantajasta. Laki suojaa ilmiantajan henkilöllisyyttä.