Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentin kanslia: Niinistön ja Trumpin tapaaminen Washingtonissa aikaistuu maanantaille

Asiantuntijat pitävät mahdollisena, että Venäjä-suhteensa kanssa vaikeuksissa oleva Trump haluaa kuulla suomalaiselta virkaveljeltään, miten venäläisten ja presidentti Vladimir Putinin kanssa oikein pitää menetellä.
Asiantuntijat pitävät mahdollisena, että Venäjä-suhteensa kanssa vaikeuksissa oleva Trump haluaa kuulla suomalaiselta virkaveljeltään, miten venäläisten ja presidentti Vladimir Putinin kanssa oikein pitää menetellä.MTV Uutiset
Julkaistu 28.08.2017 05:21

MTV UUTISET – STT

Suomen presidentti Sauli Niinistön ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin tapaaminen Washingtonissa aikaistuu tiistailta maanantaille, kertoo presidentin kanslia STT:lle.

Alkuperäisen aikataulun mukaan presidenttien oli määrä tavata Valkoisessa talossa tiistaina, mutta tapaaminen aikaistui Trumpin Texasin vierailun takia.

Trump vierailee tiistaina Texasissa tuhoisan Harvey-myrskyn ja sen seurauksien takia. Harvey iski Texasiin viime viikonlopun alkupuolella. Aluksi Harvey iski hurrikaanina, mutta se laantui myöhemmin trooppiseksi myrskyksi.

Nyt Houstonissa taistellaan Harveyta seuranneiden rankkasateiden aiheuttamia tulvia vastaan.

1:52Harvey toi mukanaan tulvat

Itämeren tilanne ja arktinen alue nousevat luultavasti keskusteluun

Yle ja Ilta-Sanomat kertoivat viime viikolla, että Niinistö aikoo keskustella Trumpin kanssa Itämeren tilanteesta ja arktisesta alueesta. Niinistö kertoi aikeistaan medialle lauantaina vieraillessaan Teijon kansallispuistossa Varsinais-Suomessa.

Itämeren tilanteella presidentti viittasi muun muassa Venäjän ja Valko-Venäjän tulevaan Zapad-sotaharjoitukseen sekä Ruotsin rannikolla alkavaan harjoitukseen, jossa Suomi ja Yhdysvallat ovat mukana.

– Nämä kaikki kertovat siitä, että tietyllä tavalla jännitteet ovat lisääntyneet, Niinistö sanoi Ylen mukaan.

Toiseksi esimerkiksi puheenaiheista Niinistö nosti arktisen alueen. Suomi on parhaillaan Arktisen neuvoston puheenjohtajamaa Yhdysvaltojen jälkeen.

Niinistön mukaan Yhdysvaltojen kiinnostus Suomen ulkopolitiikkaan on kasvanut.

5:29Presidentti Niinistö avaa MTV:n haastattelussa Yhdysvaltojen vierailuaan

Yksityiskohdista keskustellaan muiden kanssa

Suomen entinen Yhdysvaltain-suurlähettiläs Jaakko Iloniemi kertoi viime viikolla STT:n haastattelussa, että presidenttitapaamiseen valmistautuminen edellyttää suurelta joukolta virkamiehiä paneutumista Suomen tilanteeseen.

– Se on paneutumista, josta on hyötyä tulevaisuudessakin, Iloniemi arvioi.

Suomessa Ulkopoliittisessa instituutissa vieraileva amerikkalaistutkija Mark Katz oli tuolloin samoilla linjoilla: Suomi saa tapaamisen ansiosta Washingtonissa paljon tavanomaista enemmän huomiota osakseen.

Katz uskoo, että asiapitoisemmat ja yksityiskohtaisemmat keskustelut käydään Washingtonin vierailulla muiden kuin Trumpin kanssa.

– Se on suuri mahdollisuus (Suomelle), Katz sanoo.

Trumpia yritetään briifata

Katz olettaa, että Trumpin avustajat perehdyttävät myös presidenttiä Suomen tilanteeseen. Katzin mukaan ero on kuitenkin huomattava aiempiin presidentteihin, jotka todella valmistautuivat tapaamisiinsa. Tämä on havaittu jo aiemmin esimerkiksi Trumpin keskusteluissa Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa.

– Jos hän (Trump) ei tunne yksityiskohtia Yhdysvaltain suhteesta Venäjään, hän ei todellakaan tunne yksityiskohtia Yhdysvaltain suhteesta Suomeen, Katz sanoi.

Kumpikaan haastatelluista ei osannut viime viikolla haastattelussa varmasti arvioida, miksi Trump haluaa tavata Niinistön. Molemmat pitävät kuitenkin mahdollisena, että Venäjä-suhteensa kanssa vaikeuksissa oleva Trump haluaa kuulla suomalaiselta virkaveljeltään, miten venäläisten ja presidentti Vladimir Putinin kanssa oikein pitää menetellä.

Katzin mukaan suomalaisilla on Yhdysvalloissa vahva maine Venäjän tuntijoina. Ehkä Trump haluaa sanoa, että katsokaa: Suomikin tulee toimeen Venäjän kanssa, miksi me emme voisi tehdä samoin.  

Lisää aiheesta:

Stubb voisi olla valmis antamaan Trumpille Nobelin rauhanpalkinnon Kävikö Suomi mielistelemässä Yhdysvaltoja? Stubbin ja Trumpin tapaamista myös kritisoituPresidentti Niinistö esitti arvion Nato-aikataulusta – katso tiedotustilaisuusNiinistö kertoi Yhdysvaltain vierailun annista – Turkin vaatimukset käsiteltävä asiallisesti: "Tärkeä perata, mistä kenkä puristaa"Niinistö muisteli yhteistyön Trumpin kanssa sujuneen hyvin: "Aivan toinen, kuin mitä hänen julkinen kuvansa on" – ei usko Bidenin vaalivoiton vaikuttavan merkittävästi suhteisiinNiinistö tapaa Trumpin – Suomi saa huomiota Washingtonissa
Trumpin YhdysvallatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • Eilen23:05
    Donald Trump

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen05:00
    Donald Trump

    Putinia paenneet venäläiset joutuivat Trumpin hampaisiin

  • to19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle