Entisen poliisiylijohtajan Mikko Paateron puolustus katsoo, että syytteet poliisijohdon virkarikoskäräjillä perustuvat käytäväpuheisiin. Paateron asianajaja Jarkko Jaatela kritisoi syyttäjiä ja prosessia moneen otteeseen kirjallisten todisteiden puutteesta.
– Ei ole kirjallisia todisteita, vaan käytäväpuheita on kuuden vuoden ajan käsitelty.
– Yleensä tällaiset eivät johda edes syytteisiin, Jaatela totesi.
Loppulausunnossaan Paateron puolustus kävi läpi aikajanaa hankkeiden ja työryhmien perustamisista, niiden tiimoilta järjestetyistä kokouksista sekä kokousten osallistujista.
Yhden kokouksen kohdalla Jaatela totesi, että syyttäjät vetoavat kokoukseen, mutta eivät osaa sanoa sen järjestämispäivää eivätkä väitetyt osallistujat muista kokousta tai siellä käytyjä keskusteluja.
– Sanoisin, että jos ajatellaan näytöllisesti tätä asiaa, niin tämä on niin sanotusti käytäväpuheiden huippu, Jaatela sanoi.
Jaatelan mukaan syyttäjät näkevät poliisijohdossa salaliiton, johon osallistuneet eivät itse edes ole tienneet olevansa siinä mukana.
"Aikamoinen tähdenlento, joka sitten lopsahti"
Poliisiylitarkastajana toimineen miehen puolustus pitää isoa osaa syyttäjien väitteistä virheellisinä ja kritisoi Jaatelan tavoin näytön puutetta niissä. Yksi tällainen väite on asianajaja Martina Kronströmin mukaan se, että hänen päämiehensä olisi ollut tietoinen siitä, että Helsingin huumepoliisi ei kirjaa tietolähteiden käyttöä.