Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aarnion ex-alainen sätti syyttäjiä ja puolusti kanssasyytettyjään – "Syyttäjän käyttäytyminen oli erittäin epäasiallista, täällä on syyttömiä miehiä kaikki"

18:51MTV Uutisten erikoishaastattelussa Jari AarnioJari Aarnio puhui viime vuonna MTV Uutisten erikoishaastattelussa.
Julkaistu 28.03.2019 13:30

MTV UUTISET – STT

Poliisin virkarikoskäräjillä syytetty Jari Aarnion ex-alainen Petri Rainiala käytti tänään osan loppulausunnostaan jutun syyttäjien sättimiseen. Rainialan mukaan syyttäjät ovat käyttäytyneet epäasiallisesti, esittäneet "omia heittojaan" ja "heitelleet ilmaan kaikenlaisia asioita".

–  Syyttäjän käyttäytyminen oli erittäin epäasiallista muiden vastaajien kohdalla, Rainiala sanoi.

–  Täällä on syyttömiä miehiä kaikki, hän lisäsi.

Rainialan puolustuksen mukaan kukaan jutussa syytetyistä ei ole rikkonut lakia, eikä ketään tule tuomita jutussa.

Poliisijohdon virkarikoskäräjillä on puitu tietolähdetoimintaa Helsingin poliisissa. Poliisitarkastajana Helsingin huumepoliisissa työskennellyt Rainiala tuli Helsingin poliisin tietolähdetoiminnasta vastaavaksi poliisimieheksi viime vuosikymmenen lopulla.

Ennen Rainialan aloittamista tehtävässä Aarnion johtama huumepoliisi oli siivonnut rekisterit puhtaaksi. Tämän jälkeen laitoksella ei merkitty lähteitä rekisteriin vuosiin. Syyttäjä pitää tätä lainvastaisena. Syyttäjän mukaan Rainiala rikkoi tahallaan virkavelvollisuuttaan vuosina 2009–2013 ja laiminlöi velvollisuuttaan huolehtia, että tietolähdetoiminta on sisäministeriön asetuksen mukaista.

Miksi juuri Helsingin poliisi, Rainiala ihmettelee

Syyttäjien lisäksi Rainiala kritisoi myös syytteiden sisältöä. Hänen mukaansa määräystä järjestäytyneen tietolähdetoiminnan järjestämisestä, jota syytteissä väitetään rikotun, ei ole koskaan edes ollut.

–  Oikeudenkäynnissä on riidattomasti todettu, että tällaista määräystä ei ole Helsingin poliisille koskaan annettu, Rainiala sanoi.

Rainiala myös ihmetteli, miksi juuri Helsingin poliisi on asetettu tutkinnan kohteeksi. Hänen mukaansa todistajien kuulemiset ovat osoittaneet, että samanlaisia käytäntöjä on sääntelyn epäselvyyden takia ollut muissakin poliiseissa, ei vain Helsingin poliisissa.

–  Tätä esitutkintaa ei olisi koskaan pitänyt edes aloittaa, Rainiala sanoi.

"Eihän Suomen poliisi voi mikään Stasi olla"

Eilen loppulausuntonsa antoi Aarnion puolustus, joka perusteli rekisterin puhdistamista tietolähteiden turvallisuudella. Asianajaja Mikko Ruuttusen mukaan tietolähteet vaativat rekisteristä poistamista, sillä he ovat pelänneet olevansa hengenvaarassa, jos tieto poliisille puhumisesta paljastuu. Rainiala oli samoilla linjoilla.

–  Lähtökohtaisesti tietolähde suhtautuu rekisteröintiin erittäin kielteisesti oman turvallisuutensa kannalta, Rainiala sanoi.

–  Rekisteröinti aiheuttaa ihan oikeasti henkilöille hengenvaaraa, hän lisäsi.

Edelleen Aarnion linjoilla Rainiala oli siitä, että rekisteröintiin tarvitaan tietolähteen suostumus.

–  Syyttäjä on esittänyt, että kaksi yhteydenpitokertaa ja (tietolähde) pitää rekisteröidä häneltä kysymättä. Eihän Suomen poliisi voi mikään Stasi olla. Ei näin voi menetellä, Rainiala sanoi.

Myös toinen ex-alainen pitää syytettä perusteettomana

Loppulausuntonsa antoi tänään myös poliisimies, jonka tehtävänä oli tietolähdetoiminnan valvonta Helsingin poliisissa. Syyttäjän mukaan mies laiminlöi huolehtia siitä, että tietolähteen käyttöä kirjataan Helsingin poliisilaitoksella.

Mies piti Rainialan jälkeen lyhyen puheenvuoron, jossa hän totesi, että syytteet pitää hylätä toteennäyttämättöminä ja perusteettomina. Hän vetosi muiden syytettyjen tavoin sääntelyn ja ohjeiden epätäsmällisyyteen ja huomautti olleensa syytteen mukaisena tekoaikana pitkällä virkavapaalla.

STT ei julkaise miehen nimeä, sillä hän ei ollut korkeassa asemassa Helsingin huumepoliisissa.

Mitä kukakin tiesi ja olisiko jonkun pitänyt puuttua?

Poliisijohdon virkarikosjutussa on kyse muun muassa siitä, mitä kukakin tiesi Helsingin huumepoliisin tietolähteidentoiminnasta ja olisiko jonkun pitänyt puuttua asiaan. Syyttäjän mukaan syytetyt tiesivät epäselvyyksistä ja laiminlöivät tahallaan valvonnan. Kaikki kahdeksan syytettyä kiistävät syyllistyneensä rikoksiin.

Tietolähteiden valvomattomaan käyttöön liittyy esimerkiksi mahdollisuus tietolähteen käyttämisestä suojakilpenä. Rikollinen poliisi voisi esimerkiksi väittää kanssaan asioivaa rikollista tietolähteekseen. Poliisi voisi myös katsoa lähteensä tekemiä rikoksia läpi sormien.

Ilman dokumentointia siitä, mitä tietolähteiden kanssa on tehty ja mitä varten, on toiminnan laillisuutta vaikeaa arvioida jälkikäteen.

Syytettyinä ovat edellä mainittujen lisäksi muun muassa entinen poliisiylijohtaja Mikko Paatero, Helsingin poliisin hyllytetty päällikkö Lasse Aapio ja Helsingin entinen poliisikomentaja Jukka Riikonen.

Lisää aiheesta:

Tietolähderekisterin tuhoamisesta syytetty Jari Aarnio saapuu kuultavaksi virkarikosoikeudenkäyntiin – kaikki syytteet kaatuivat käräjäoikeudessaHuumepoliisin ex-päällikkö Jari Aarnio pyyhki tietolähteitä rekisteristä, joutuuko poliisijohto vastuuseen? – Oikeus antaa ratkaisunsa tänään Huumepoliisin ex-päällikkö Jari Aarnio sanoo viimeisen sanansa poliisijohdon virkarikoskäräjillä Aarnion puolustus vetoaa tietolähdekäytäntöjen sekavuuteen: "Liian yläpilvimäisiä ohjeita"Korkean poliisijohdon virkarikossyytteiden käsittely alkaa Helsingin käräjillä – MTV seuraa oikeudenkäyntiäSyyttäjä poliisin virkarikosepäilystä: "Kukaan ei nosta kättä pystyyn, vaan osoittaa aina sormella toiseen paikkaan"
Poliisin virkarikoksetOikeudenkäynnitJari AarnioHelsinkiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisin virkarikokset
  • 9.10.06:15
    Poliisi

    Ihmiskauppaa tutkiva ryhmä täysin sekaisin raiskauksesta epäillyn poliisin tapauksesta: "Äärimmäisen noloa koko poliisilaitokselle"

  • 3.10.14:41
    Poliisi

    MTV:n tiedot: Ihmiskaupparikoksia tutkinutta poliisia epäillään asiakkaansa raiskauksesta

  • 1.10.20:13
    Rikos

    Puoli pulloa viinaa työvuorossa – konstaapeli päihtyi virka-ase vyöllä

  • 16.9.17:06
    Poliisi

    Poliisi otti lahjuksen naiselta, joka halusi tietää poikansa rikosasioista – poliisille ehdollista

  • 9.6.06:06
    Jari Aarnio

    Jari Aarnion rikosten paljastuminen oli shokki huumepoliisissa – etsintä kuin elokuvista: "Tiloihin marssi poliiseja konepistoolit tanassa"