Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisin tietoon tulleiden viharikosten määrä kasvoi roimasti

Lehtikuva
Julkaistu 09.11.2016 11:03
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisin tietoon tulleiden viharikosten määrä kasvoi viime vuonna yli 50 prosenttia verrattuna edellisvuoteen.

Viharikos

Polamkin seurannassa viharikos määritellään "henkilöä, ryhmää, jonkun omaisuutta, instituutiota tai näiden edustajaa kohtaan tehtynä rikoksena, jonka motiivina ovat ennakkoluulot tai vihamielisyys uhrin oletettua tai todellista etnistä tai kansallista taustaa, uskonnollista vakaumusta tai elämänkatsomusta, seksuaalista suuntautumista, sukupuoli-identiteettiä, sukupuolen ilmaisua tai vammaisuutta kohtaan."

Viharikoksen määritelmä täyttyy jo silloin, jos tekijä olettaa uhrin kuuluvan johonkin yllämainituista viiteryhmistä, vaikkei tämä kuuluisikaan.

Vuonna 2015 kirjattiin 1250 epäiltyä viharikosta, kun vuonna 2014 epäilyjä oli 822. Kasvua oli siis 428 tapauksella edellisvuoteen verrattuna.

Suurin osa rikosepäilyistä sisälsi rasistisia piirteitä, ja yleisin rikosnimike oli pahoinpitely.

Poliisi kirjasi viime vuonna 911 epäiltyä rasistista rikosta, 133 uskontoon tai elämänkatsomukseen kohdistunutta epäiltyä viharikosta ja 65 seksuaaliseen suuntautumiseen, sukupuoli-identiteettiin tai sukupuolen ilmaisuun liittyvää epäiltyä viharikosta.

Uskontoon tai elämänkatsomukseen kohdistuneista epäillyistä viharikoksista hieman yli puolessa kyse oli islaminuskosta.


Viharikosraportin koonneen tutkijan mukaan lukuja ei voi selittää pelkästään nopeasti muuttuneella turvapaikanhakijatilanteella ja siihen liittyvällä keskustelulla.

Tero Tihveräisen

– Myös muiden kuin rasististen viharikosepäilyjen määrä on kasvanut viime vuodesta. On mahdollista, että julkisen keskustelun vuoksi tietoisuus viharikoksista on kasvanut ja ilmoituskynnys on madaltunut. Tämän katsauksen perusteella ei kuitenkaan voida päätellä syitä määrien muutoksille, Tihveräinen sanoo Poliisiammattikorkeakoulun tiedotteessa.

Suomen laki ei tunne viha- tai rasistisen rikoksen määritelmää. Vihamotiivi on kuitenkin otettu huomioon rangaistuksen koventamisperusteissa. Koventamisperusteen määritelmä on laveampi, mutta tulkinnanvaraisempi kuin viharikoskatsauksen määritelmä. 

Lisää aiheesta:

Poliisi: Ilmoitukset juutalaisiin kohdistuneista viharikoksista kolminkertaistuneetYhä yleistyvien viharikosepäilyjen määrät julki – yleisin syy jättää muut kauas taakseSuomessa tehtiin viime vuonna 899 viharikosta: Näiden rikosepäilyjen määrä kolminkertaistuiVain osa viharikoksista ilmoitetaan poliisille – osa uhreista ei luota virkavaltaan: "He ovat jättäneet tappouhkaukset, raiskausuhkaukset ja väkivallanteot tutkimatta"Moni viharikos kohdistui viime vuonna islamin uskoon – Turun terrori-isku aiheutti piikinSisäministeriö: Suomessa on väkivaltaan kykeneviä ryhmiä – ääririkokset eivät silti lisääntyneet
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen15:29
    Politiikka

    Totuuspuolueen Jaana Kavonius kiistää pakoilleensa oikeutta – "Olen pakoillut vain prosessia"

  • Eilen15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • Eilen13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • Eilen12:58
    Lahti

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni

  • Eilen12:54
    Huijaukset

    Poliisi varoittaa Ritvoja