Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poikkeuksellinen kiristystapaus: Kymmenkunta nuorta miestä kiristi aikuiselta tuhansia euroja

Lehtikuva
Julkaistu 19.07.2016 14:58

MTV UUTISET

Poliisi kertoo tutkivansa poikkeuksellista kiristystapausta, jossa täysi-ikäiseltä mieheltä on saatu painostamalla useita tuhansia euroja rahaa.

Tapaus oli saanut alkunsa, kun nuorisojoukko oli kesän alussa koulujen päätyttyä tutustunut täysi-ikäiseen mieheen Riihimäellä Hirsimäen S-marketilla.

Tämän jälkeen nuoret olivat alkaneet painostaa miestä, joka oli tämän takia luovuttanut useina eri kertoina nuorille käteistä rahaa jopa tuhansien eurojen arvosta.

Poliisi epäilee, että teon takana on useita nuoria miehiä, joista osa on alle 18-vuotiaita, osa jopa alle 15-vuotiaita. Rikoskomisario Lalli Jylhä kertoo, että tässä vaiheessa epäillään mukana olleen noin kymmenkunta nuorta.

Tekoa tutkitaan törkeänä kiristyksenä. Törkeästä kiristyksestä voidaan tuomita enimmillään neljä vuotta vankeutta. Vaikka osa epäillyistä on alle 15-vuotiaita, joten heillä ei ole rikosoikeudellista vastuuta eikä siten heitä voida tuomita rangaistuksesta, on heillä silti korvausvelvollisuus aiheuttamistaan vahingoista.

Poliisi selvittää tässä vaiheessa myös sitä, oliko väkivallalla tai sillä uhkaamisella mitään osuutta kiristyksessä, sanoo Jylhä.

Kiristyksen uhria ei epäillä mistään rikoksesta.

Asiaan liittyvistä mahdollisista lisätiedoista voi ilmoittaa osoitteeseen vihjeet.hame@poliisi.fi tai vihjepuhelimen numeroon 0295 414 222.

Lisää aiheesta:

Poikakolmikko pahoinpiteli alle 15-vuotiaan lapsen rajusti Espoossa – poliisi pyytää sivullisilta kuvamateriaaliaAlaikäiset syyllistyivät poikkeukselliseen rikokseen Helsingissä – poliisi hämmästelee: "Tekotapa viittaa aikuisten maailmaan ja järjestäytyneeseen rikollisuuteen"Poikaporukkaa epäillään alaikäisen vesikidutuksesta – täysin poikkeuksellisessa rikosepäilyssä epäiltyinä alle 15-vuotiaita50-vuotias mies vangittu epäiltynä kuuden nuoren tytön hyväksikäytöstä JoensuussaPoliisi epäilee: 50-vuotias mies välitti lapsille nuuskaa ja vaati maksuksi seksuaalissävytteisiä tekoja – uhreja kymmenittäin15-vuotiaat ryöstettiin Helsingin keskustassa – myös epäillyt nuoria, poliisi harkitsee poikkeuksellisesti kuvien julkaisemista
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 14:46
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seuraa

  • 14:37
    Vastaamo

    Aleksanteri Kivimäki hovioikeuden jälkeen: Seuraavalla koneella Tokioon

  • 14:31
    Henkirikokset

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen

  • 14:12
    Petokset

    MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

  • 13:58
    Vastaamo

    Vastaamon hovioikeudenkäynti päättyi – tuomiota voidaan joutua odottamaan helmikuuhun saakka