Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi vetää takaisin tietoja Oulun rälläämisestä: Kolareita olikin vain yksi ja eikä sairaankuljetuksen työtä häiritty

4:57Sadat nuoret kokoontuivat Oulussa, yksi joutui sairaalaan – näin tutkinnanjohtaja kommentoi tapaustaSadat nuoret kokoontuivat Oulussa, yksi joutui sairaalaan – näin tutkinnanjohtaja kommentoi tapausta
Julkaistu 24.05.2020 12:33
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Oulun tänään uutisoitu epävirallinen ”mopomiitti” sujuikin rauhallisemmin kuin poliisi aluksi kertoi.

Kokoontuminen tapahtuui Kaakkurinkulman pysäköintialueella, jonne oli kerääntynyt joukko nuoria ja nuoria aikuisia sosiaalisessa mediassa kiertäneen tiedon pohjalta. Myös poliisi oli saanut tiedon epävirallisesta kokoontumisesta. Paikalle oli kerääntynyt satoja mopoja, kevytmoottoripyöriä ja autoja.

Tapauksen tutkinnanjohtaja rikosylikonstaapeli Hannu Lappalainen Oulun poliisista kertoo, että tilanne paikalla ei ollut ryöstäytynyt käsistä, vaan pikemminkin ”pikkuisen riistäytynyt” ja poliisi hajoitti kokoontumisen muun muassa koronarajoitusten vuoksi. Pelkät poliisin kehotukset saivat nuoret poistumaan paikalta.

Lue myös: Sadat nuoret kokoontuivat rälläämään pysäköintialueelle Oulussa – häiriköivät paikalle tulleita poliiseja ja sairaanhoitoa, kävivät jopa käsiksi poliisiautoihin

Kolarit typistyivät yhteen

Poliisi tiedotti aiemmin, että kokoontumisessa sattui kolareita. Lappalaisen tietojen mukaan kolareita tapahtui kuitenkin vain yksi. Tilanteessa 17-vuotias nuori mies oli ajanut kevytmoottoripyörällä keula pystyssä, kun saman ikäinen nuori nainen oli kääntynyt traktorimönkijällä tämän eteen aiheuttaen kolarin. Traktorimönkijän kuljettajan epäillään olleen päihtynyt. Kevytmoottoripyöräilijän vammat eivät onnekkaasti olleet vakavia, ja hän sai hoitoa Oulun yliopistollisessa sairaalassa.

Paikalla oli tiedotteen mukaan poltettua kumia ja aiheutettu häiriötä.

– Kun siellä tietysti on paljon nuoria, niin jossain vaiheessahan sitä ryhdytään rälläämään ja se toiminta lähtee vähän hyppysistä. Täytyy edelleen korostaa, että suurin osa nuorista käyttäytyy fiksusti ja asiallisesti niin tieliikenteessä kuin muutenkin. Osalla se näyttämisen halu nousee taas liian korkeaksi, Lappalainen kertoo.

Viranomaisten toimia ei häiritty

Poliisitiedotteessa lisäksi kerrottiin nuorison käyneen käsiksi poliisiautoihin ja haitanneen poliisin ja sairaankuljetuksen työtä. Lappalainen kertoo, että tilanteessa oli ohimennen tönitty poliisiautoa, eikä viranomaisiin oltu suoranaisesti käyty kiinni. Hän toteaa, että vakavammasta viranomaisten työn häirinnästä olisi tehty rikosilmoitus vakavammin nimikkein, jos niitä olisi sattunut.

Lappalainen peräänkuuluttaa ihmisiltä malttia ja toivoo, että koronarajoituksia ja kokoontumisten välttämistä noudattaisiin niiden höllentämisestä ja kesän saapumisesta huolimatta.

– Vaikka kuinka olisi kiva tavata niitä ystäviä, niin oltaisiin vastuullisia ja kannettaisiin se oma vastuu, hän vetoaa.

Lisää aiheesta:

Käsistä lähteneestä mopomiitistä hävityksen kauhistus, kauppa kieltää kokoontumisajot: "Rikottiin paikkoja paljon"Valtaisa leimaus: Hurja video näyttää Tampereen mopomiittitapahtuman kaaoksen – tuleen sytytetty mopo räjähtiAlaikäisten venetsialaisten vietto riistäytyi käsistä, Laihialla poliisi loukkaantui ilotulitteestaNuoret kivittivät poliisiautoa ja veivät poliisin rekisterikilven – Oulun poliisi huolissaan mopomiittien "joukkohurmoksesta"Satojen autojen kokoontumisajot pakottivat poliisin toimimaan Vantaalla: "Autot polttivat kumia ja kiihdyttelivät"Onko Suomen nuoriso jengiytymässä? Nuoriso-ohjaaja tyrmää väitteen: "Toki suukopuja ja käsirysyjäkin tulee"
OuluLiikennerikoksetPoliisiMopotMönkijätRikos

Tuoreimmat aiheesta

Oulu
  • Eilen10:15
    Väkivaltarikokset

    Oulun keskustassa väkivallanteko – vakavat seuraukset

  • ti19:35
    Henkirikokset

    Ei herkille: Oulun murhasyytetty jakoi somessa karmeita kuvia uhrista ennen kuin soitti 112:een: "Petturin palkka on kuolema"

  • ti11:10
    Henkirikokset

    Ruotsalainen löi pesäpallomailalla 10 kertaa puolustuskyvytöntä miestä – Oulun Korvensuon murha oikeudessa

  • ma12:18
    Henkirikokset

    Oulun tappo: Jo kolmas henkilö vangittu

  • 24.10.22:32
    Opiskelu

    "Maailman onnellisin opiskelija" – Oulun yliopistossa ainutlaatuista kurssitarjontaa