Oulun poliisi kertoo, että nuorisokokoontumiseen saapunutta poliisiautoa kivitettiin viime viikonloppuna. Nuorten käytös huolestuttaa virkavaltaa.
Poliisi on jo pidempään tiedottanut huolestaan nuorten käytöksestä niin sanotuissa mopomiiteissä, joissa nuoret kokoontuvat jopa satamäärin tapaamaan toisiaan erilaisilla ajoneuvoilla.
Lue myös: "Mopomiitit" ovat paisuneet jopa satojen osallistujien vaaralliseksi ralliksi – poliisi huolissaan: "Ilmiöllä voi olla vakavat seuraamukset"
Poliisi joutunut puuttumaan toimintaan
Miiteissä on esiintynyt laitonta liikennekäyttäytymistä, mutta nyt poliisia huolettaa nuorten piittaamattomuus virkavallasta.
– Tapahtumissa havaittiin ajoneuvoilla keulimista, kiihdyttelyä, lukuisia vaaratilanteita ja pieniä kolareita, tekoja joita on aikaisemminkin nähty kokoontumisajoissa tapahtuvan. Viime viikonloppuna erityisesti esille nousi kuitenkin välinpitämättömyys poliisin käskyjä ja kehotuksia kohtaan poliisin puuttuessa laittomaan toimintaan, poliisi kertoo tiedotteessaan.
– Paikalla olleen poliisin mukaan kyseessä oli joukkohurmoksen kaltainen tilanne, jossa nuoret suurella porukalla uhittelivat poliisia vastaan. Poliisiautoa kivitettiin ja yhdestä poliisiautosta irrotettiin rekisterikilpi, poliisilaitoksen tiedotteessa kuvaillaan.
