Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi tutkii valheellisten koronatestitulosten vyyhtiä Ruotsissa – valetestejä ja matkustustodistuksia tarjosi hoivayritys

0:30Rajavartiolaitos paljasti MTV Uutisille kaksi esimerkkiä: Tältä näyttävät väärennetyt koronatestituloksetRajavartiolaitos paljasti MTV Uutisille kaksi esimerkkiä: Tältä näyttävät väärennetyt koronatestitulokset.
Julkaistu 19.06.2021 21:03

MTV UUTISET - STT

Ruotsissa poliisi tutkii vyyhtiä, jossa jopa 100 000 ihmistä on voinut saada valheellisen koronatestituloksen ja koronatodistuksen. Asiasta kertovat Expressen ja Aftonbladet.

Poliisi epäilee, että otettuja koronatestejä ei ole lainkaan lähetetty laboratorioon analyysia varten. Tapausta tutkitaan muun muassa törkeänä vaaran aiheuttamisena, törkeänä taudin levittämisenä ja petoksena.

– Huolena on, että valheellisen negatiivisen testituloksen saaneet ihmiset eivät saa ajoissa hoitoa. Toinen seikka ovat maailmalla matkustaneet, jotka eivät ole tienneet tartunnastaan, sanoi viranomaislähde Aftonbladetille.

Tähän mennessä poliisin tutkinta on keskittynyt kuuteen ihmiseen. 

Expressenin mukaan pääepäilty sekä kaksi muuta ihmistä on pidätetty poissaolevina.

Tänään Tukholmassa vangittiin kolme ihmistä, ja heitä epäillään todennäköisin syin törkeästä taudin levittämisestä, törkeästä petoksesta ja törkeästä valheellisesta todistuksesta.

– Kaikki kiistävät syyllistyneensä rikokseen, syyttäjä Alexandra Bittner sanoi uutistoimisto TT:lle.

Hän ei halunnut vahvistaa tietoa, jonka mukaan kolme ihmistä olisi pidätetty poissaolevina.

Testejä ja matkustustodistuksia tarjosi hoivayritys

Koronatestejä ja matkustustodistuksia tarjosi hoivayritys. Expressenin mukaan yritys tarjosi pikatestejä 500 kruunun (vajaat 49 euroa) hintaan. Myös antigeenitestejä oli saatavilla.

Testitulos luvattiin kuudessa tunnissa.

Negatiivisen testituloksen saaneet saattoivat ostaa "terveysselvityksen", jonka hinta oli Expressenin saamien tietojen mukaan 1 000 kruunua (noin 98 euroa). 

Lisää aiheesta:

Ruotsin valtavan koronatestihuijauksen tutkinta etenee – poliisi lähettänyt viestin 35 000:lle ihmiselleRuotsin valtavasta koronahuijauksesta uutta tietoa: Yritys tehtaili kymmeniätuhansia negatiivisia testitodistuksia ja takoi miljooniaLentoasemalla tehtiin tuhansia koronatestejä käytetyillä tikuilla – poliisi paljasti häkellyttävän rikoksen IndonesiassaVäärennetyksi epäiltyjä koronatestitodistuksia havaittu useita – "Joku taho valmistaa näitä käytettäväksi Suomeen saapumiseen"Europol varoittaa: Huijarit tehtailevat ja myyvät väärennettyjä negatiivisia koronatestituloksia matkailua vartenRuotsissa lukion oppilaiden epäillään yrittäneen tahallisesti levittää koronavirusta – epäily: Motiivi on ollut toive immuniteetista ylioppilasjuhlien aikaan
RuotsiKoronavirusHuijauksetPoliisiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • Eilen11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 2.11.10:02
    Asian ytimessä.doc

    Teksti-TV 666:n jäsenet tunnistetaan Tukholman kaduilla – "Suomi-musiikille on Ruotsissa tilaa ja tilausta"

  • 2.11.07:30
    Asian ytimessä.doc

    Visa Högmander toteutti unelman, jonka ei pitänyt olla mahdollinen: "Olo oli kuin pikkupojalla"

  • 2.11.07:22
    Politiikka

    Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen mies

  • 31.10.20:00
    Victoria Silvstedt

    Muistatko vielä Playboy-malli Victoria Silvstedtin? Tältä 50-vuotias tähti näyttää nykyään