Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi tutkii Kainuussa kuvattua somevideota – "Oppilaiden on turvallista käydä koulussa"

Poliisi tutkii Kainuussa viime vuoden lopussa sosiaaliseen mediaan jaettua somevideota. Se on aiheuttanut huolta lasten vanhemmissa. Kuvituskuva.
Poliisi tutkii Kainuussa viime vuoden lopussa sosiaaliseen mediaan jaettua somevideota. Se on aiheuttanut huolta lasten vanhemmissa. Kuvituskuva.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 11.01.2024 15:45
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Poliisi tutkii Kainuussa viime vuoden lopussa sosiaaliseen mediaan jaettua videota. Se on aiheuttanut huolta lasten vanhemmissa.

Oulun poliisilaitoksen mukaan viime vuoden lopussa someen striimattiin video, jossa ihminen uhkaa tappaa ihmisiä.

– Kainuun koulut ovat edelleen olleet yhteydessä poliisiin asian tiimoilta, koska tapaus on aiheuttanut paljon huolta oppilaiden huoltajissa – ymmärrettävästä syystä, poliisi kertoo tiedotteessaan.

Poliisi kertoo olleensa tietoinen videosta ja käyttänyt esitutkinnassaan "pakkokeinolain mukaisia vahvoja toimia".

– Poliisi turvaa yhteiskuntarauhaa ja suhtautuu myös somessa esitettyihin uhkauksiin erittäin vakavasti, valtakunnallisesti, poliisi toteaa.

Poliisi kertoo tiedotteessaan, että poliisin toiminnan ansiosta Kainuun koulujen oppilaiden on turvallista käydä koulussa.

Lue myös: Psykologi loukkaavasta somekommentoinnista: "Selitellään itselle sillä, että kun tuo toinen on niin tyhmä, että se on ansainnut tämän"

Kouluväkivalta ei ole enää "happy slappingia" – raa'an väkivallan kuvaamiselle järjestetään jopa sessioita: "Osa saa niistä tyydytystä" 


Lisää aiheesta:

Kirjoitus netissä johti rikostutkintaan Pohjanmaalla – Uhkaus koulua kohtaanPirkkalan koulupuukotusvideo julkaistu valemediassaKoulun sometilille tuli uhkaava viesti – pian poliisi oli oppilaan kotonaNuorisojoukko pahoinpiteli nuoren sairaalakuntoon Rovaniemellä, video leviää netissä – poliisilta vakava varoitus: "Lasten ei tule katsoa, jakamisesta puhumattakaan"Vantaan 10-vuotiaan pahoinpitelyn tutkinta valmistuu ensi viikolla – tutkinnanjohtaja varoittaa "nettiretostelijoita"Oulun kaupungilta suora kehotus lapsiperheille –"Lukekaa poliisin viesti huolella ja kokonaan"
PoliisiSosiaalinen mediaKainuuKouluUhkauksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • Eilen21:37
    Espoo

    Espoossa kadonnut tyttö on löytynyt

  • Eilen20:35
    KRP

    KRP tutkii epäiltyä terrorismin rahoittamista – kiinniottoja Kakkois-Suomessa

  • Eilen17:38
    Pietarsaari

    Poliisi tutkii epäiltyä salakatselua ammattikoulussa Pietarsaaressa

  • Eilen16:55
    Ryöstöt

    Törkeä ryöstö Vantaalla: Veitsimiehet pakottivat 16-vuotiaat metsään ja veivät kaiken vyötä myöten

  • Eilen14:39
    Henkirikokset

    Poliisi löysi kuolleen miehen Raahessa – epäilee henkirikosta