Poliisin suunnasta on kuulunut ristiriitaisia reaktioita katupartioihin – osa on kommentoinut partiointia myönteisesti, osa on pitänyt sitä uhkaavana. Asukastapaamisissa kiertäneeen poliisin mukaan partioinnin ehdotteluun on usein liittynyt aggressiota ja näyttämisen halua.
18:16
Useissa vastaanottokeskuksissa sekä niihin liittyvissä keskustelutilaisuuksissa esiintynyt ylikonstaapeli Nina "Peppi" Pelkonen Länsi-Uudenmaan poliisilaitokselta toteaa, että ajatus katupartioista nousee säännöllisesti esiin vastaanottokeskuksien avaamiseen liittyvissä keskustelutilaisuuksissa.
– Itse olen käynyt ympäri Länsi-Uusimaata monessa asukasillassa, joka johtuu siitä että alueelle on ollut tulossa vastaanottokeskus. Siellä aina joku on ottanut tämän katupartioinnin esille, Pelkonen kertoo.
– Minun henkilökohtainen kokemukseni niistä on ollut se, että ehdottaja on ollut pääsääntöisesti nuorehko aikuinen mies, joka on ollut verbaalisesti myös minua kohtaan suhteellisen aggressiivinen. Kun sitten olen kahden kesken kysellyt asiasta tarkemmin että mitä te sitten tekisitte, niin se vastaus on ollut että ”me näytettäis niille maahanmuuttajille”. Silloin, kun se suuntautuu tällaiseen verbaliikkaan, se on ehdottoman tuomittavaa, Pelkonen toteaa.
