Hämeen poliisi teki anniskelupaikkavalvontaa viime viikonloppuna. Hämeessä tarkastettiin 28 ravintolaa, joista jopa kolmessa tavattiin päihtynyttä henkilökuntaa.
Hämeen poliisin anniskelupaikkavalvonnan aikana kolmessa eri ravintolassa havaittiin henkilökuntaa päihtyneenä töissä. Yksi ravintola suljettiin, koska poliisin mukaan anniskelupaikan henkilökunta ei ollut päihtymyksensä takia kykenevä säilyttämään järjestystä anniskelupaikassa.
Samana viikonloppuna hätäkeskukseen tuli ilmoitus, että päijäthämäläisen anniskelupaikan ravintoloitsija oli töissä päihtyneenä. Paikalle menneelle poliisipartiolle selvisi, että anniskelupaikan ravintoloitsija sekä paikalla olleet asiakkaat olivat kaikki silminnähden päihtyneitä. Paikalla ei ollut yhtään selvinpäin olevaa anniskelupaikan työntekijää.
Lue myös: Päihdeasiantuntija jyrähtää: Kukaan ei uskalla puuttua alkoholismiin
Poliisi muistuttaa, että alkoholilain mukaan anniskelupaikassa tulee olla riittävästi henkilökuntaa tehokkaan valvonnan ja järjestyksenpidon toteuttamiseksi. Alkoholijuomia myyvä tai anniskelun valvontaan osallistuva henkilö ei saa tehtävässään olla alkoholin tai muun päihdyttävän aineen vaikutuksen alaisena.
– On huolestuttava ilmiö, jos anniskelupaikassa on henkilökuntaa töissä niin päihtyneenä, ettei se pysty luotettavasti toimimaan alkoholilain vaatimalla tavalla. Tämä saattaa vaarantaa sekä asiakkaiden että muiden henkilökuntaan kuuluvien turvallisuuden, ylikomisario kommentoi.

