Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi ampui itsensä Poliisihallituksen tiloissa – ei syytteitä aseen säilyttämisestä

7:58MTV:n tiedot: Kaksi korkean viran poliisia tehnyt itsemurhanMTV Uutiset kertoi kahden korkean viran poliisin itsemurhista alkuvuonna.
Julkaistu 15.09.2025 09:41(Päivitetty 39 minuuttia sitten)
Toimittajan kuva
Katariina Taleva

katariina.taleva@mtv.fi

Poliisi ampui itsensä Poliisihallituksen tiloissa alkuvuonna, ja syyttäjä tutki oliko virka-asetta säilytetty ohjeiden mukaisesti.

Syyttäjä ei nosta syytteitä tapauksessa, joka liittyi henkilökohtaisen virka-aseen säilyttämiseen Poliisihallituksen tiloissa Espoossa.

Tapaus liityi siihen, että poliisi oli ampunut itsensä helmikussaa Poliisihallituksen tiloissa. 

Kuolemaan ei liittynyt tutkintaa, mutta syyttäjä tutki, oliko kollegan aseen säilyttäminen Poliisihallituksen tiloissa ollut voimassa olleiden ohjeiden ja määräysten mukaista.

Asiaa tutkittiin virkavelvollisuuden rikkomisena. 

Virka-ase oli kassakaapissa

Syyttämättäjättämispäätöksen mukaan riidatonta oli se, että Poliishallituksen virkamiehenä työskennellyt henkilö ampui itsensä kollegan virka-aseella. Ase oli ollut työhuoneessa sijainneessa kassakaapissa. 

Kassakaappiin on ollut pääsy vain rajatulla henkilöpiirillä. 

Tutkinnassa kyse oli siitä, että oliko asetta säilytetty määräysten vastaisesti ja niin, että menettely täyttäisi virkavelvollisuuden rikkomisen tai muun rikoksen tunnusmerkistön.

Syytteen nostmaisen puolesta puhui se, että virka-asetta oli säilytetty niin, että se on joutunut toisen haltuun, jolla ei ollut siihen oikeutta.

Kuitenkin syyttäjä toteaa, että syytteen nostamatta jättämisen puolesta puhuu se, että säilytystapa oli ollut voimassa jo pidemmän aikaa, vaikka osa virka-aseista oli sittemmin siirretty kassakaapista toisaalle. 

Aseen omistajalla ei myöskään ollut avainta yksilölliseen lokeroon aseen säilyttämiseen. 

Syyttäjä jätti siis syyteen nostamatta ei näyttöä -perusteella.

Päivitetty klo 10.57 Syyttämättäjättämispäätöksen perusteella.

Lue myös: MTV:n tiedot: Kaksi korkean turvatason poliisia tehnyt itsemurhan työtehtävässä – toinen presidentin virka-asunnolla Stubbin perheen ollessa kotona

Tämä tiedetään poliisi-itsemurhien syistä – "Kaikissa taustalla vähän erilaisia asioita"

Itsemurhat: Poliisien ammattijärjestön johtaja penää muutosta – "Ei tarvitse olla supermies"

Itsemurhan tekopaikkaa ei valikoida sattumalta: "Se sisältää yleensä vahvan viestin"

Lisää aiheesta:

Poliisihallitus teki tutkintapyynnön, vuotiko "tuntematon poliisi" MTV Uutisille tietoja itsemurhasta – esitutkintaa ei aloitetaPoliisi ampui itsensä kollegansa virka-aseella Poliisihallituksen tiloissa – syyttäjä aloitti esitutkinnanKatkeroitunut ortodoksipappi ampui pariskunnan, myös poliisi sai syytteen – oikeudelta ratkaisuPoliisin sisäinen selvitys: Timo Vornasella oli lupa kaasusumuttimeenPoliisi aloitti sisäisen selvityksen Vornasesta – näissä tapauksissa poliisi voi menettää virkansaPoliisin aseenkäytöstä Vaasassa ei aloiteta esitutkintaa – syyttäjä katsoi vatsaan ampumisen perustelluksi
PoliisiKuolemantapauksetEspooRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 08:47
    Poliisin aseenkäyttö

    Poliisin kuolettavat laukaukset Espoossa selvitetään

  • 08:25
    Ruotsi

    Jengipomo otti hatkat vankilasta Ruotsissa – karkasi rakennustelineitä pitkin toisen vangin kanssa

  • 05:39
    Kadonneet

    Oletko nähnyt tämän miehen? Soita 112

  • Eilen16:38
    Koirat

    IL: Raision koirahyökkäyksen uhri Matias, 16, kiittää auttajiaan, joista toista purtiin kaulaan – "Olisin varmaan kuollut"