Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pojan hautakivi poistettiin yllättäen – isä järkyttyi: "Minulle sanottiin, että kuva oli loukkaava"

33-vuotias australialainen Peter Bridge kuoli viime vuoden huhtikuussa. Hän oli sarastanut kystistä fibroosia koko ikänsä.
33-vuotias australialainen Peter Bridge kuoli viime vuoden huhtikuussa. Hän oli sarastanut kystistä fibroosia koko ikänsä.Shutterstock
Julkaistu 21.02.2020 13:42
Toimittajan kuva

Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

33-vuotiaana kuolleen miehen hautakivessä ollut kuva ei miellyttänyt kaikkia. Hautakivikiistasta kertoo muun muassa australialainen 9 News -sivusto.

33-vuotias australialainen Peter Bridge kuoli viime vuoden huhtikuussa. Hän oli sairastanut kystistä fibroosia koko ikänsä.

Pojan isä Arthur kertoo, että kun tuli aika valita hautakivi pojan haudalle Enfield Memorial Parkissa, he halusivat jollain tapaa ottaa huomioon Peterin ”pahankurisen huumorintajun”.

Peterin lempisanontoihin kuului Yön Ritari -elokuvasta tuttu fraasi: ”Why so serious?”, "Miksi niin vakavana?". Niinpä perhe päätti kaiverruttaa sen hautakiveen. Lisäksi he laittoivat kiveen Peteristä otetun kuvan, jossa mies näytti keskisormea.

Jos tviitti ei näy, voit katsoa sen täältä.

– Pete olisi rakastanut sitä, koska sellainen hän oli. Ajellessaan ympäriinsä hän saattoi tutun nähdessään näyttää keskaria, vain vitsillä.

LUE MYÖS: Alan, 75, huomasi tuttujen lopettaneen yhteydenpidon – selitys löytyi hautausmaalta: "Ei sitä joka päivä saa selville..."

Yhtäkkiä hautakivi vietiin pois

16. tammikuuta hautakivi yllättäen poistettiin. Se oli saanut olla paikallaan seitsemän kuukautta.

– Ystävämme oli kävellyt hautausmaan läpi ja nähnyt poikani hautakiven kuormalavalla verstaan sisällä. Menin saman tien paikalle ja kysyin, mistä olisi kysymys. Minulle sanottiin, että kuva oli loukkaava.


– Joku oli selkeästi valittanut siitä. Mutta kuva on niin pieni, että pitäisi seisoa melko lähellä nähdäkseen sen.

Perheen mukaan kukaan ei ilmoittanut asiasta

Arthur on vihainen siitä, että hautausmaan työntekijät eivät olleet ottaneet häneen yhteyttä ennen kuin olivat poistaneet kiven.

– Heillä oli minun ja kumppanini sähköpostiosoitteet. He tietävät, että asun vain viiden minuutin matkan päässä. He olisivat voineet laittaa postilaatikkooni kirjeen.

– Tuo on moraalisesti väärin. Se ei ole oikein. Ei noin tehdä.

Arthurin mukaan hänen kumppaninsa ja toinen poikansa ovat järkyttyneitä. Koko perhe suree edelleen Peterin kuolemaa.

Arthur on perustanut nettiin kansalaisadressin, jotta Enfield Memorial Park palauttaisi Arthurin hautakiven.

Viranomaisilla eri käsitys tilanteesta

Adelaiden alueen hautausmaista vastaava virkailija Michael Robertson kertoi Nine.com.au-sivustolle, että hautausmaa on saanut aiheesta lukuisia valituksia. Robertsonin mukaan viranomaiset yrittivät ottaa Arthurin perheeseen yhteyttä ennen kuin poistivat hautakiven.

– Yritimme ottaa perheeseen yhteyttä puhelimitse ja lähetimme heille ääniviestin. Puhuimme myös hautakiven tekijän kanssa ja yritimme sitä kautta saada välitettyä viestin heille.

Robertson kertoo tarjoutuneensa maksamaan uuden kuvan vanhan tilalle. Hän ehdotti, että kuvasta tehtäisiin sellainen, että sen voisi avata kuin kirjan. Niin perhe voisi katsoa sitä ja muiden ei tarvitsisi.

– Perhe on torjunut myös tuon tarjouksen, Robertson kertoo.

– Löytäisimme mielellämme ratkaisun, joka tyydyttäisi sekä yhteisön että perheen odotukset. Jatkamme asian selvittämistä.

LUE MYÖS: Cecilian rakas Noa-poika menehtyi äkillisesti vain kaksivuotiaana: ”Mä menen kattomaan mummaa tähtiin yksin”

Lähteet: Dailymail.co.uk, 9news.com.au

Lisää aiheesta:

13-vuotiaan hautakivi aiheuttaa paheksuntaa – skottiäiti seisoo järkähtämättä valinnan takana: "Jos et pidä siitä, älä katso sitä"2-vuotias halasi pizzakuskia kiitokseksi – lohdutti tietämättään lapsensa menettänyttä: "Hän sanoi, että todella tarvitsi tuota halausta"Äiti toi halloween-koristeet lapsensa haudalle – karu vastaanotto: "Hautausmaan säännöissä mikään ei estä tätä"Äiti halusi askarrella lelun kuolleen lapsensa muistoksi – liikkeen vastaus aiheutti someraivon: "Täydellistä myötätunnon puutetta"Vanhemmille kallis lasku? Lapsi kaatoi 132 000 dollarin arvoisen patsaanÄiti joutui poistamaan lapsensa hautakiven vain yhden valituksen vuoksi
KuolemaMitä ihmettä?IhmissuhteetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Kuolema
  • Eilen20:15
    Henkirikokset

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • Eilen18:54
    Israel

    Israelin armeija: Hamas luovutti kahden israelilaisvangin ruumiit

  • Eilen18:48
    Venäjä

    Kylmäävä raportti Venäjän armeijasta: Omia sotilaita määrätty "majakoiksi" ja tappamaan toisiaan

  • Eilen18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • ke16:59
    Australia

    Luksusristeilijä unohti vanhuksen trooppiselle saarelle traagisin seurauksin