Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Poikaystäväni täytyy ymmärtää minua, koska maksan hänelle siitä" – Kiinassa kannustavan kumppanin voi vuokrata netistä

Virtuaalipoikaystäviä on tarjolla muun muassa kiinalaisissa nettikaupoissa sekä suositussa WeChat-viestisovelluksessa.
Virtuaalipoikaystäviä on tarjolla muun muassa kiinalaisissa nettikaupoissa sekä suositussa WeChat-viestisovelluksessa.
Julkaistu 21.12.2019 15:43

MTV UUTISET – STT

Kiinalainen Robin, 19, viettää usein tuntikausia viestitellen poikaystävänsä kanssa. Poikaystävä jaksaa aina kannustaa Robinia ja kuunnella hänen huoliaan – maksaahan Robin hänelle jokaisesta viestittelykerrasta.

Robinin tsättikumppani on niin kutsuttu virtuaalipoikaystävä, maksullinen nettiseuralainen, joka on aina viestin tai puhelinsoiton päässä. Palvelussa ei ole kyse seksistä, vaan kumppanuudesta.

– Jos joku on halukas pitämään minulle seuraa ja juttelemaan, voin maksaa siitä, Robin kertoo.

Lompakon nyörejä löysäämällä saa jatkuvan valmiuden

Virtuaalipoikaystäviä on tarjolla muun muassa kiinalaisissa nettikaupoissa sekä suositussa WeChat-viestisovelluksessa. Hintahaitari on laaja: esimerkiksi puoli tuntia tekstailua maksaa tyypillisesti muutaman juanin (alle euron). Jos on valmis pulittamaan muutaman tuhat juania (joitakin satoja euroja) kuukaudessa, virtuaalipoikaystävän voi pitää jatkuvassa valmiudessa.

Robinille on tärkeää, ettei virtuaalipoikaystävä arvostele eikä tuomitse häntä.

– Jos olen erittäin stressaantunut, joku saattaisi ajatella, että valitan turhista asioista. Mutta virtuaalipoikaystävän täytyy ymmärtää minua, koska maksan hänelle siitä, hän sanoo.

Vaikka Robin on järjestelyynsä tyytyväinen, on ilmiö kuitenkin Kiinassa vielä sen verran uusi ja kummastustakin herättävä, ettei Robin halua esiintyä jutussa omalla nimellään.

"Ajattelen, että olen hänen poikaystävänsä"

Uutistoimisto AFP:n haastattelemat virtuaalipoikaystävät kertovat, että heidän tyypillinen asiakkaansa on parikymppinen, hyvin toimeentuleva urbaani sinkkunainen. Kiinan kaupungeissa monet keskiluokkaiset nuoret naiset keskittyvät uraansa eivätkä halua vielä vakavaa parisuhdetta tai perhettä.

22-vuotias Zhuansun Xu työskentelee päivät valuuttameklarina Pekingissä ja tsättäilee illat naisasiakkaidensa kanssa. Hän ottaa virtuaalipoikaystävän roolin tosissaan, mutta pitää sen erillään muusta elämästään.

– Kun olemme tekemisissä ajattelen, että olen oikeasti hänen poikaystävänsä ja mietin, miten voisin kohdella häntä hyvin. Mutta kun työt on hoidettu, en enää ajattele niin, Zhuansun selittää.

Keino kokeilla rakkautta ja parisuhdetta

Aiemmin avioituminen oli naisille selviö Kiinan patriarkaalisessa yhteiskunnassa. Asiat kuitenkin muuttuvat hiljalleen, ja avioliittojen määrä on lähtenyt laskuun samaan aikaan kun naisten taloudellinen asema on parantunut.

Nanjingin yliopiston apulaisprofessori Chris K.K. Tan on tutkinut virtuaalipoikaystävä-ilmiötä. Hän kertoo, että vaikka materiaalisesti nuorilla kaupunkilaisnaisilla menee aiempia sukupolvia paremmin, monien elämä on ankaraa ja yksinäistä.

– Monien teinivuodet ovat menneet päntätessä yliopistojen pääsykokeisiin, eikä heille ole kehittynyt ihmissuhteita koulun ulkopuolella. Virtuaalipoikaystävät ovat heille keino kokeilla rakkautta ja parisuhdetta, Tan sanoo.

Lisää aiheesta:

Köyhyyskeskustelu roihahti Kiinassa videopelaajan kuoleman jälkeen – presidentti ehti hehkuttaa "ihmettä köyhyyden poistamisesta"Valentinalla on seitsemän "sugar daddya" – näin paljon 18-vuotias opiskelija tienaa kuussaRobin, 48, tienaa 40 000 dollaria vuodessa halailemalla: "Monet kärsivät kosketuksen puutteesta"Kaipaatko elämänohjeita ja jotakuta, kelle valittaa? Japanissa on mahdollista palkata hommaan keski-ikäinen "setä"Erikoishaastattelu: Netflix-sarjoja kirjoittanut Jennifer Haley varoittaa näytelmässään: ”Jos älylaitteista tulee lapsenvahteja, nuorten todellisuudentaju katoaa”Seksiorgioiden suosio kasvussa: "20 vuoden kuluessa jo äärimmäisen normaalia"
KiinaSosiaalinen mediaInternetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kiina
  • Eilen10:29
    Hongkong

    Kiina uhkaili länsimedioita Hongkongin tulipalouutisoinnista – lähes 160 kuoli, näin karmealta palopaikalla näyttää nyt

  • 4.12.13:05
    Yhdysvallat

    FT: Yhdysvallat pakittaa kauppasovun vuoksi – Kiinan vakoilupakotteet jäihin

  • 3.12.18:45
    Mark Rutte

    Naton pääsihteeriltä kylmäävä lausunto: Jos Kiina hyökkää Taiwaniin, pyytäisi Xi Putinilta tuhoisaa palvelusta

  • 2.12.16:06
    Turkistarhaus

    Puola kieltää turkistarhauksen

  • 27.11.16:49
    Donald Trump

    WSJ: Trump ohjeisti Japania olemaan provosoimatta Kiinaa – Japani kiistää