Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pohjois-Ruotsissa varaudutaan kovaan tuuleen ja runsaaseen lumentuloon – kouluja suljettu myräkän vuoksi

Julkaistu 13.01.2022 00:04

MTV UUTISET - STT

Suuressa osassa pohjoista Ruotsia varauduttiin keskiviikkona talvimyräkkään, joka tuo mukanaan kovaa tuulta ja runsasta lumi- ja vesisadetta.

Jämtlannin läänissä Krokomin ja Åren kunnissa koulut ovat myräkän vuoksi kiinni keskiviikkona ja torstaina, Åressa myös perjantaina. Vain yhteiskunnallisesti tärkeässä työssä olevien vanhempien lapsille tarjotaan hoitoa.

– Emme saa lapsia kouluun ja takaisin, koska osa teistä ei ole ajokelpoisia, sanoo Åren kunnanjohtaja Kaj Söder uutistoimisto TT:lle.

Söderin mukaan julkisen liikenteen liikennöitsijän kanssa tultiin siihen tulokseen, että liikenteeseen lähtemiseen liittyisi hengenvaara.

Tunturiin ei ole asiaa

Ruotsin ilmatieteen laitos on antanut oranssin eli toiseksi korkeimman säävaroituksen Lapin tunturialueelle, jossa on odotettavissa erittäin vaikeaa säätä, tuulta ja voimakasta lumentuloa.

Sääolosuhteet johtuvat matalapaineesta, joka on tällä hetkellä Atlantin päällä, kertoo meteorologi Emma Härenstam uutistoimisto TT:lle.

– Lapin tunturialueella sateet tulevat pääosin lumena, runsaina ja katkeamatta. Tuulta on luvassa myös, ja sen odotetaan voimistuvan keskiviikkona iltapäivällä, Härenstam sanoo.

Härenstamin mukaan tuulessa ja lumisateessa suunnistaminen voi olla vaikeaa, eikä oranssin varoituksen ollessa voimassa kannata lähteä tunturiin.

Hankalan sään odotetaan jatkuvan Pohjois-Ruotsissa perjantaihin asti. Lauantaina voi Härenstamin mukaan tulla vielä vähän lunta, mutta tuuli näyttää tuolloin jo tyyntyvän.

Junayhtiö Vy on perunut perjantaiaamuun asti kaikki junavuorot Ruotsin Kiirunan ja Norjan Narvikin välillä sekä Jämtlannissa Östersundin ja Storlienin välillä.

Myräkkä vaikuttaa myös Norjaan, jossa useita suuria teitä ja vuorensolia on suljettu. Norjassa myrsky on saanut nimen Gyda.

Lisää aiheesta:

Jopa puoli metrin lumikurimus iskee Norjaan ja Ruotsiin – lentoja Suomesta ei toistaiseksi perutaSuomessa ja Norjassa valmistaudutaan myrskyyn – ajokeli voi olla torstaina erittäin huonoRuotsissa kolmoiskatastrofi: Tulvia, lumikaaosta ja äärimmäistä kylmyyttäMaanvyöry, mutainen tulva, romahtanut tuuliturbiini sekä mökit meressä: Kuvakooste paljastaa, miten Hans-myrsky runnoo Euroopan pohjoisosiaVideo näyttää Ruotsin ahdingon Hans-myrskyn kourissa – 25 000 salamaa seuraa rankkasade, jossa vettä voi lähipäivinä tulla enemmän kuin koko elokuussaValtteri-myrsky on Ruotsissa Malik: Ennusteissa tulvia, sähkökatkoja ja lentäviä esineitä
LumiRuotsiKouluLappiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Lumi
  • 21.10.10:58
    Sää

    Nyt sataa lunta: Katso pahaenteiset kuvat

  • 20.10.12:00
    Sää

    Sää: "Hengähdystauko"

  • 19.10.13:24
    Sää

    Pian yli 10 astetta pakkasta – meteorologi: Talvi ei silti ala vielä

  • 15.10.18:31
    Sää

    Ensilumi on tänä vuonna huomattavan myöhässä – tilanne voi kuitenkin muuttua hyvin pian

  • 14.10.10:42
    Sää

    Pekka Poudalta huomio: Näillä alueilla vaihtaisin talvirenkaat nyt