Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pohjois-Korea kertoo uusista koronakuolemista – maa on kieltäytynyt sille tarjotuista rokotteista

Kim Jong-un määräsi torstaina koko maahan koronasulun ja korkeimman mahdollisen hätätilan viruksen hillitsemiseksi.
Kim Jong-un määräsi torstaina koko maahan koronasulun ja korkeimman mahdollisen hätätilan viruksen hillitsemiseksi.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 14.05.2022 06:41

MTV UUTISET – STT

Pohjois-Korea on ilmoittanut jälleen uusista kuolemista, joiden se kertoo johtuvan kuumeesta. Eristäytynyt Aasian maa kertoi virallisesti ensimmäisestä koronatartunnastaan torstaina.

Pelkästään eilen maassa kirjattiin valtiollisen KCNA-uutistoimiston mukaan 174 440 niin sanottua kuumetapausta, joista 81 430 kerrotaan toipuneen ja 21 kuolleen.

Eilen Pohjois-Korea puolestaan kertoi ensimmäisistä "kuumekuolemista". Tuolloin menehtyneistä yhdellä kerrottiin todetun koronatartunta.

Kaikkiaan kuolemantapauksia on vahvistettu tähän mennessä 27.

Uutistoimisto ei kertonut olivatko tuoreet kuolonuhrit saaneet positiivista koronatestitulosta. Asiantuntijoiden mukaan maalla ei ole kuitenkaan mahdollisuuksia laajamittaiseen testaukseen.

KCNA:n mukaan maassa on ollut tähän mennessä runsaat 524 000 sairastapausta. Näistä lähes 235 000 sanotaan toipuneen täysin, kun taas vajaan 289 000 sanotaan saavan hoitoa.

Kim: Meidän tulisi ottaa oppia Kiinasta

Pohjois-Koreassa järjestettiin jo toista kertaa tällä viikolla maata johtavan politbyroon kokous. Tapaamiseen osallistui myös maan johtaja Kim Jong-un, joka sanoi KCNA:n mukaan tartuntojen aiheuttavan maassa "suurta sekasortoa".

KCNA:n mukaan kokouksessa keskusteltiin muun muassa hätälääkkeiden jakamisesta. Kim kertoi hänellä riittävän uskoa, että maa onnistuu voittamaan tartuntataudin lyhimmässä mahdollisessa ajassa.

–  Meidän tulisi ottaa oppia Kiinan kommunistisen puolueen ja sen kansan kokemuksista ja hedelmällisistä saavutuksista viruksen torjumiseksi, Kim sanoi.

Naapurimaa Kiina kuitenkin kamppailee parhaillaan itse omikronaallon kanssa. Moni kaupunki, muun muassa talouselämän pääkaupunki Shanghai, on ollut tiukassa koronasulussa useamman viikon ajan.

Valtionmedia väittää kuolemien johtuneen huolimattomuudesta

Torstainen ilmoitus Pohjois-Korean pääkaupungissa Pjongjangissa esiintyneistä omikronvariantista johtuvista tartunnoista oli maan ensimmäinen virallinen vahvistus koronatartunnoista. Samalla varmistui, että maan kahden vuoden ajan kovin taloudellisin tappioin ylläpitämä koronasaarto on epäonnistunut.

Valtionmedia väittää kuolemien johtuneen huolimattomuudesta, mukaan lukien lääkkeiden yliannostuksesta, jonka puolestaan sanotaan olleen seurausta tieteellisiin hoitotapoihin liittyvän tiedon puutteesta.

Pohjois-Korean terveydenhuoltojärjestelmä kuuluu maailman huonoimpiin ja asiantuntijoiden mukaan maalta uupuu muun muassa tärkeitä lääkkeitä ja varusteita. Asiantuntijat ovat arvioineet, että maan terveydenhuoltojärjestelmä olisi ongelmissa laajaksi puhkeavan koronavirusepidemian kanssa.

Asiantuntijoiden mukaan Pohjois-Korea ei ole rokottanut yhtäkään 25 miljoonasta asukkaastaan koronaa vastaan. Maa on kieltäytynyt koronarokotteista, joita sille on tarjonnut niin Maailman terveysjärjestö WHO, Kiina kuin Venäjä.

Kim Jong-un määräsi torstaina koko maahan koronasulun ja korkeimman mahdollisen hätätilan viruksen hillitsemiseksi.

Lisää aiheesta:

Korona leviää kulovalkean tavoin Kiinassa, valtionmedia vähättelee tilannetta – tältä näyttää shanghailaisessa sairaalassaPohjois-Korea kertoo kuudesta uudesta kuolemasta – kuumeessa olleiden kuolleiden lukumäärä 56Pohjois-Korea vahvisti ensimmäisen koronakuoleman – "Kuume levinnyt räjähdysmäisesti"Pohjois-Koreaan koronasulku – vahvistaa maan ensimmäisen koronatartunnanAiemmin koronavirustartuntojen olemassaolon kiistänyt Pohjois-Korea kertoo diktatuurin ensimmäisestä koronavirusepäilystä – tartuntaa epäillään palanneella loikkarillaPohjois-Korea ei ole raportoinut yhtään koronatartuntaa, Kim Jong-un julisti suojatoimien olleen "häikäisevä menestys" – asiantuntijat arvioivat, ettei väite voi pitää paikkaansa
KoronavirusPohjois-KoreaKim Jong-unUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin