Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pohjois-Korea kertoo kuudesta uudesta kuolemasta – kuumeessa olleiden kuolleiden lukumäärä 56

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 17.05.2022 06:47

MTV UUTISET – STT

Pohjois-Korea kertoo kuudesta uudesta kuumeesta johtuneesta kuolemantapauksesta.

Valtiollisen KCNA-uutistoimiston mukaan kuolleiden lukumäärä oli maanantai-iltana yhteensä 56. Kuumetapauksia on kaikkiaan yli 1,48 miljoonaa, ja ainakin runsaat 663  000 ihmistä saa lääkärinhoitoa.

Kuten viikonloppuna, maa ei tälläkään kertaa kertonut, oliko kuolonuhreilla todettu positiivista koronatestitulosta. Asiantuntijoiden mukaan maalla ei ole mahdollisuuksia laajamittaiseen testaukseen.

Samalla Pohjois-Korea sanoi, että se aikoo tehostaa armeijan toteuttamaa lääkkeiden jakelua. Maan armeija on lähettänyt joukkonsa kiireellisesti kaikkiin pääkaupungin Pjongjangin apteekkeihin ja ryhtynyt toimittamaan lääkkeitä.

Eristäytynyt Aasian maa kertoi ensimmäisestä koronatartunnastaan torstaina.

Lue lisää: Pohjois-Korean Kim arvosteli kovin sanoin terveydenhuoltoa samalla kun korona leviää maassa

Politbyroon hätäkokoukset päivittäisiä

Kuumeeseen sairastuneiden ihmisten lukumäärä Pohjois-Koreassa on kohonnut torstaista ripeästi.

Torstaina se kertoi kaikkiaan 187 000 ihmisen olevan eristyksissä ja hoidettavana kuumeen vuoksi. Tuolloin vahvistettiin, että kuusi kuumeessa ollut ihmistä on kuollut ja heistä yhdellä oli todettu koronatartunta.

Tartuntojen määrä kohoaa siitä huolimatta, että Pohjois-Korean johtaja on määrännyt maahan koronasulun taudin leviämisen estämiseksi.

Kim Jong-un

Pohjois-Korea ei ole rokottanut yhtäkään 25 miljoonasta asukkaastaan koronaa vastaan. Maa on kieltäytynyt koronarokotteista, joita sille ovat tarjonneet niin Maailman terveysjärjestö WHO, Kiina kuin Venäjä. Sen sijaan maa on yrittänyt sulkea rajansa lähes täysin.

Lue lisää: Pohjois-Korea kertoo uusista koronakuolemista – 21 kuumeessa olleen sanotaan kuolleen

Lisää aiheesta:

Kim Jong-un: Pohjois-Korea kukisti koronan – "Kansamme saavuttama voitto on historiallinen tapaus"Pohjois-Korean Kim arvosteli kovin sanoin terveydenhuoltoa samalla kun korona leviää maassa – kuvattiin tarkastamassa apteekkejaPohjois-Korea kertoo uusista koronakuolemista – maa on kieltäytynyt sille tarjotuista rokotteistaPohjois-Korea vahvisti ensimmäisen koronakuoleman – "Kuume levinnyt räjähdysmäisesti"Pohjois-Koreaan koronasulku – vahvistaa maan ensimmäisen koronatartunnanAiemmin koronavirustartuntojen olemassaolon kiistänyt Pohjois-Korea kertoo diktatuurin ensimmäisestä koronavirusepäilystä – tartuntaa epäillään palanneella loikkarilla
Pohjois-KoreaKim Jong-unSairaudet ja tauditKoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pohjois-Korea
  • 26.10.07:52
    Venäjä

    Valtionmedia: Pohjois-Korean ulkoministeri lähtee Venäjälle

  • 25.10.11:41
    Ydinaseet

    Trump Pohjois-Koreasta: "Jonkinasteinen ydinasevaltio"

  • 24.10.10:48
    Donald Trump

    Trump ja Pohjois-Korean Kim: Tapaaminen ensi viikolla?

  • 22.10.05:36
    Ulkomaat

    Tauko ohi: Pohjois-Korea laukaisi ballistisia ohjuksia

  • 13.10.05:30
    Kim Jong-un

    Pohjois-Korean perustajan poika eli vuosia Suomessa – käskettiin kotiin Euroopasta, eikä hänestä enää kuultu