Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pitääkö sähköautoaan lataavan maksaa myös pysäköinnistä? Kuluttajariitalautakunta otti selvän linjan

2:12Uusien asunto-osakeyhtiöiden on maaliskuusta lähtien rakennettava autopaikoille valmius sähköautojen lataukseenKATSO MYÖS: Uusien asunto-osakeyhtiöiden on nykyään rakennettava autopaikoille valmius sähköautojen lataukseen.
Julkaistu 03.05.2022 12:32

Ville Järveläinen

Kuluttajariitalautakunnassa puitiin maaliskuussa pysäköintivirhemaksua, jonka yksityinen valvontayhtiö oli lätkäissyt sähköautoilijalle syksyllä 2020. Lautakunnan vaakakupissa painoi erityisesti maksuvelvollisuudesta kertovien kylttien selkeys.

Helsinkiläismies oli ladannut sähköautoaan Pitäjänmäessä sijaitsevalla pysäköintialueella runsaan parin tunnin ajan. Kun hän palasi autolleen, odotti tuulilasissa yksityisen pysäköinninvalvontayrityksen antama 60 euron parkkisakko.

Kuluttaja vaati yhtiötä palauttamaan maksamansa virhemaksun, koska latauspisteiden läheisyydessä ei ollut merkintää pysäköintimaksun maksuvelvollisuudesta. Hän piti saamaansa maksua kohtuuttomana ja vertasi tilannetta siihen, että polttomoottoriauton tuulilasiin lätkäistäisiin parkkisakko sillä välin, kun autoa tankataan.

Kyseessä oli yksityisalue, mutta kuluttajan mukaan merkinnät eivät olleet yksiselitteiset. Pysäköintialueelle ajettaessa ei ollut hänen mukaansa nähtävissä tietoa pysäköinnin maksullisuudesta, eivätkä opastekyltit näkyneet myöskään latauspisteelle ajavalle.

Lue myös: Bemarin vikakoodin nollaamisesta yli 6 000 euron lasku – tuusulalaisliikkeelle kylmää kyytiä oikeudessa

Maksuvelvollisuudesta kertova kyltti oli kuluttajan mukaan käännetty väärin päin hänen pysäköidessään autonsa, mistä johtuen hän oletti, ettei sen määräys ollut voimassa.

Pysäköinninvalvontayhtiön mukaan mikään alueen opastuksessa ei viitannut siihen, etteikö pysäköinti olisi maksullista myös sähköautojen latauspaikoilla. Se piti pysäköinnin maksullisuudesta kertovia kylttejä oikeanlaisina ja riittävinä. Yhtiön näkemyksen mukaan pysäköinti ja lataaminen ovat kaksi eri palvelua.

Näin ratkaistiin

Koska asiassa ei päästy yhteisymmärrykseen, eteni käsittely kuluttajariitalautakuntaan.

Lautakunta katsoi, että pysäköinnin maksullisuudesta kertovat merkinnät eivät ole sähköautojen latauspisteiden kohdalla täyttäneet vaatimuksia opasteiden selkeydestä. Vaikka pysäköinnistä ja lataamisesta on mahdollista periä erilliset maksut, tulee asian käydä selvästi ilmi.

– Opasteet ovat olleet omiaan aiheuttamaan epätietoisuutta latauspisteiden läheisen pysäköinnin maksullisuudesta. Kuluttaja voi perustellusti ajatella esimerkiksi, että pysäköintimaksu sisältyisi latausmaksuun, se toteaa ratkaisussaan.

Lautakunnan mukaan pysäköinnin maksullisuudesta ei ilmoitettu niin selkeästi, että ehto olisi tullut osaksi osapuolten välistä pysäköintisopimusta, ja näin ollen se katsoi yksimielisesti, että valvontamaksu on ollut aiheeton.

Pysäköinti voi maksaa myös lataajalle – ota selvää!

Julkista latausverkostoa ylläpitävä Virta kertoo verkkosivuillaan, että mikäli latauspiste sijaitsee alueella, jossa pysäköiminen maksaa, täytyy yleensä myös lataajan maksaa parkkimaksu.

Toisinaan parkkimaksu taas sisältyy latauksen hintaan, joten pysäköinnin maksullisuus tulee aina tarkistaa pysäköintialueen liikennemerkeistä ja opasteista.

Lue myös: Myyjän mukaan lähes 280 000 kilometriä ajetun dieselauton ei voi olettaa kestävän – "elinkaarensa päässä"

Lähteet: Kuluttajariitalautakunta, Virta

Lisää aiheesta:

Autoilija ei voinut jättää pysäköintikiekkoa kojelaudalle – vaati valvontamaksun hylkäystäTäytyykö parkkisakko maksaa, jos ei ymmärrä suomea? Kuluttajariitalautakunta yksimielinenMaksatko pysäköintisi kännykällä? Jos teet tämän mokan, voit yhtä hyvin jättää maksamattaÄlä tee tätä virhettä, jos auton digitaalinen parkkikiekko on väärässä ajassa – takuuvarma keino hankkia parkkisakkoSaako latauspaikalle pysäköidä muun kuin sähköauton, jos sitä ei ole erikseen kielletty? Kuluttajariitalautakunnasta tuli yksiselitteinen vastausInvatunnuksella parkkeerannut espoolaisnainen suivaantui sakosta – voitti Parkkipaten oikeudessa: "Ei liene oikein, että tämä asia opetetaan vammaisille sakkolapun kautta"
SähköautotPysäköintiPysäköinninvalvontaKuluttajariidatAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sähköautot
  • pe06:13
    NASA

    Kilpajuoksu kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • 2.9.05:34
    Sähkö

    Sähköauton lataaja voi tietämättään edistää toimitusvarmuutta – näin toimii häiriöreservi

  • 1.9.10:47
    Koeajot

    Edulliset sähköautot testissä: Näin pärjäsi Hyundai Inster

  • 1.9.10:44
    Koeajot

    Edulliset sähköautot testissä: Näin pärjäsi Renault 5 E-Tech

  • 1.9.10:41
    Koeajot

    Edulliset sähköautot testissä: Näin pärjäsi JAC E30X