Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pikkuseura oli vähällä järjestää FA Cupissa historiallisen nöyryytyksen – kaksi valioliigaseuraa pelastui täpärästi

West Hamin tasoitusmaali varsinaisen peliajan lisäajalla sai Kidderministerin pelaajat apeaksi.
West Hamin tasoitusmaali varsinaisen peliajan lisäajalla sai Kidderministerin pelaajat apeaksi.imago images/Sportimage/ All Over Press
Julkaistu 05.02.2022 18:42

MTV URHEILU – STT

Kidderminster Harriers oli todella lähellä tehdä yhden suurimmista yllätyksistä jalkapallon Englannin FA-cupin 151-vuotisessa historiassa, mutta lopulta alasarjaseuran taival tuli päätökseensä West Hamin rutistettua voiton. Toinenkin Valioliigassa pelaava joukkue oli tiukilla lauantain iltapäivässä, kun Chelseakin joutui vääntämään jatkoajan päästäkseen jatkoon.

Kidderminster pelaa Englannin jalkapallon kuudennella sarjatasolla National-liigan pohjoislohkossa, West Ham puolestaan on Valioliigassa viidentenä. FA-cupin 4. kierroksen ottelu noin 50  000 asukkaan Kidderminsterin täpötäydellä Aggborough-stadionilla tarjosi kuitenkin cup-romantiikkaa, kun puolustaja Alex Penny vei Harriersin johtoon 19. minuutilla ja johto piti aina varsinaisen peliajan viimeisille hetkille asti.

West Hamin vaihtomies Declan Rice tasoitti lisäajan ensimmäisellä minuutilla. Kotijoukkue taisteli sen jälkeen jatkoajankin 30 minuuttia, mutta Jarrod Bowenin maali jatkoajan lisäajan avausminuutilla tuhosi suuryllätyksen ja esti West Hamia tekemästä cup-historiaa: pääsarjaseura ei ole koskaan hävinnyt kuudennen sarjatason seuralle FA-cupissa.

Edelleenkään.

Chelsea joutui cup-peliin Plymouthia vastaan ilman päävalmentaja Thomas Tuchelia, joka on saanut positiivisen tuloksen koronatestistä. Ykkösliigassa eli kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelaava Plymouth meni Macaulay Gillespheyn puskumaalilla johtoon jo 8. minuutilla, ja Lontoon Stamford Bridge -stadionille matkanneet 6 000 Plymouthin fania olivat hurmoksessa.

Plymouthin johto kesti vielä Mateo Kovacicin ja Callum Hudson-Odoin vedot maalipuihin, mutta Cesar Azpilicueta tasoitti muutama minuutti ennen taukovihellystä. Chelsea ei kuitenkaan päässyt eroon sinikkäästä vastuksesta, ja 2–1-maalia saatiin odotella aina jatkoajan avauspuoliskon lisäajalle. osui, mutta draama ei ollut vielä ohi: Plymouth sai ragaistuspotkun jatkoajan viime hetkillä, mutta vaisu yritys päätyi Chelsea-vahti torjutuksi.

Marcos Alonso
Ryan Hardien
Kepa Arrizabalagan

Lisää aiheesta:

Manchester United vältti juuri ja juuri uuden katastrofin – dramaattinen käänne toi vanhat ajat mieleenValioliigajätti oli kompuroida nololla tavalla – alasarjalilliputti lähellä sensaatiotaManchester United iski viimeisillä hetkillä: voitto karkasi karulla tavalla – ailahtelevan jättiseuran murheet kasvoivatPikkuseura oli matkalla massiiviseen voittoon – City pelasti kuitenkin cup-kunniansaPutoamista vastaan kamppaillut yllättäjä porskuttaa ilman tappioita Valioliigassa – Jose Mourinho ripitti omiaanChelsea varmisti paikkansa Mestarien liigaan – Arsenalin ja ManU:n peli takkuilee
JalkapalloChelseaValioliigaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 08:16
    Donald Trump

    Donald Trump hämmensi absurdilla videolla hänestä ja Cristiano Ronaldosta

  • Eilen15:30
    MM-jalkapallo

    Italialla suotuisa arpa – tässä parit MM-jatkokarsintaan

  • ke19:00
    Huuhkajat

    Malta nöyryytti – Huuhkajat putosi Fifa-rankingissa

  • ke17:09
    Helmarit

    Ruotsalaismestari Suomen maajoukkueeseen – päävalmentaja ylistää

  • ke16:20
    Jalkapallon MM 2026

    Saarivaltio jysäytti MM-kisoihin – päävalmentaja ei ole koskaan edes käynyt maassa: "Mahdotonta"